icurusL

Opravdu je Měsíc na některých místech na Zemi, tak obrovský? Je to klam nebo něco jiného?

Doplňuji:
Zde obrázek: http://imgup.cz/i­mage/Xr6

Nejlepší odpověď
anonym

Samozřejmě, že je to ´optický´ klam – nebo myslíš, že dráha oběhu Měsíce je podobná horské dráze???
Výrazně obraz Měsíce zvyšuje např vysoká vlhkost vzduchu (funguje jako ´čočka´) – tedy, když jej pozoruješ např. nad mořem – a nízko nad obzorem.

Další odpovědi
Dochy

Jak „TAK“ obrovský. Pokud to berete z fotky, nebo filmu, tam záleží s jakým objektivem (zoomem) to natočili. Dále pokud je měsíc těsně nad obzorem, může se zdát velký jednak kvůli optickým jevům v atmosféře, jednak kvůli optickému klamu, kde jej mozek porovnává třeba s korunami stromů na obzoru (což nemůže pokud je měsíc téměř v nadhlavníku)

Jinak místo na zemi má pro pozorování měsíce minimální vliv.
Doplňuji:
K fotce: Typicky klamné použití teleobjektivu. Foťák nám dovoluje udělat fotky s kompozicí, jakou bychom prostým okem neviděli. Ale člověk si to automaticky promítá dovlastní zkušenosti a když vidí tu budovu, pak ten měsíc „musí být hrozně velký“. Vytiskněte ten obrázek na fotku 10×15, tu pak postavte 5m daleko… Jestli i pak vám při pohledu na tu fotku bude připadat tak hrozně velký.

Quimby

Ukaž fotky, ale Měsíc v superúplňku je asi jen o 8% větší, okem to nerozeznáš, pokud to nemáš s čím porovnat.
Ale je o dost jasnější než normálně.

marci1

Samozřejmě je to klam. Měsíc se nám zdá asi o 8 % větší a o 20 % jasnější. 🙂

Hornisse

Zdánlivá velikost objektu na fotce vždy záleží na ohniskové vzdálenosti. Oko má pevnou ohniskovou vzdálenost, rovnou po přepočtu na kinofilmový foťák cca 50mm. Pokud použiješ foťák se stejnou přepočtenou ohniskovou vzdáleností, budou mít objekty na fotce stejnou vnímanou velikost, jako by ses díval okem.

Ale pokud použiješ jinou, rozměry sedět nebudou! Pokud použiješ širokoúhlý objektiv (např. typický objektiv v mobilu nebo základní zoom u kompaktních fotoaparátů), budou vzdálené objekty maličké. Typické jsou fotky s měsícem o velikosti špendlíkové hlavičky). Na druhou stranu, pokud použiješ teleobjektiv (tzn. dlouhý „přibližující“) budou vzdálené objekty větší. Typicky měsíc bude takhle obrovský.
Teoreticky foťák s nekonečnou ohniskovou vzdáleností by vždy vše zobrazoval ve skutečné vzdálenosti, čili na fotce měsíce by byl vidět každý kamínek, jako bys stál na měsíci.

Čili ve zkratce, není to klam pouze fotka teleobjektivem. Ale ty jsi se nechal oklamat svou neznalostí.