Rys95

Opravdu byl rakouský císař Josef II. tak oblíbený u sedláků a venkovanů?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ano, panovníci byli povětšinou docela v oblibě nebo všeobecné úctě.. od toho je ten úřad, vůdčí, sjednocující, do jisté míry okázaly a hlavně symbolický, tím i respektovaný (často nehledě na osobu, která je na trůně), panovník všch lidí, nehledě na skupiny v tom státě (společenské, pracvoní, náboženské, rasové,..). Josef II. byl docela dobrý vladař, inovativní a reformátorský, hlavně ve prospěch správy státu, ekonomiky a orgaznizace spoelčnosti, což se mj. pozivitně dotklo i těch tvých sedláků a venkovanů (zrušeno nevolnictví, toleranční patent atd… a proč i patent? protože to byla docela velká věc a spory hlavně mezi katolíky a protestanty byly od Luthera na dením pořádku.. a když sám katolický monarcha je v tomto vysoce benevolentní, tak si tím získá velkou podporu – hlavně i u chudých – a jejich velké části protestantů,…) https://plus.roz­hlas.cz/byl-josef-ii-dobrym-cisarem-7175027
Nutno též říct, že až do konce 18. nebo od 19./20. století nikdo nepociťoval v žádném státě útisk (ani se to tak nebralo) nebo nějakou touho po samostanosti a tzv. národní hrdost (Česko, Slovensko, Ukrajina, Řecko, atd atd,…). Všechny takové státy, které byly součástí nějakých říší, tam byly zcela dobrovolně, stejně tak dobrovolně bojovali, aby tam mohli zůstat atd.. Byl to proud/trend jakýchsi národních obrození a z domácích panovníků (dle práva, dědictví, titulu/koruny země) se najednou stali „cizí“ panovníci a národy jakože utlačovány jiným národem (nebo jinými národy), hlavně u některých spisovatelů a od nich to pak postupovalo k jiným… tak se např. z habsburků panovníků koruny České a potomků Přesmyslovců, Lucemburků, Jagellonců, stali najednou jen rakušané (nebo jen „němci“ jako všeobecné označení pro německy mluvící nebo dokonce pro několik germánských národů), kterí utlačují své mnohonárodností poddané…
Samozřejmě nelze neříct, že R-U bylo trochu národně (ve prospěch Rakouska) vedeno, což se dotýjkalo nejvíc třeba jazyka… ale prostě ta určitá démonizace vznikla v těch národních obrozeních (ale to nebyla moc velká) a později nejvíc po rozpadech těch říši, ve zniklých republikách a později ještě v kommunistických propagandách (panovník, vladař, náboženství,… kořen všeho zla, car zosobněním ďábla atd atd). Ale jinak prostě byli panovníci oblíbeni, nehledě dost často na společneskou třídu atd… a bozvlášť DOKONCE u chudých byli oblíbeni (nejen Josef II., u něj se to jen dává za příklad kvůli těm reformám ve prospěpch nejnižších vrstev… což mu skutečně přineslo větší popularitu, něž některým jïným). Josef a MArie Terezie se posmrtně stali symbolem takových reforem, „lidových“ vladařů, benevolentních, pokrokových (a taky možná proto se o nich ještě učí i na ZŠ… píšu proto, protože jinak je vyučovaná historie stručná a panovníci jsou stručně přeletení, často jen v datech, nějaká osnova atd).

Obliba samozřejmě není vše a jak říkám, mnoho panovníků bylo oblíbených třeba už jen z principu. Třeba František Josef I. byl taky vysoce oblíben (když nepočítáme odboj.. ale ani ti ho vyloženě neuráželi, nedehonestovali atd. jen požadovali některé změny, buď modernizaci, samostantost a podobně). On sám byl však VYSOCE, vysoce průměrný vladař, nebyl nijak zvlášť obratný a za jeho dlouhého panování se mu toho mnoho nepodařilo (spíš neúspěchy), velkou měrou mohl za rozpad celé hab. monarchie a R-U. Paradoxně to ke konci držela už jen jeho osoba, panovnický symbolu, úcty a jeho oblíbenost,… kterou získal hlavně spíše kvůli té dlouhé vládě a byl jednomyslně spjat s celým státem, občany, prostě symbolem jednoty. Špatný člověk to určitě nebyl, naopak měl mnoho kvalit a dobrých vlastností, ale kladně ho rozohdně nejde hodnotit (a jeho panování jako celek průměr až spíše negativní). Byl velice pracovitý a to mu nikdo neupře – ale spíše v byrokratickém (a pro panovníka téměř zbytečném) smyslu… tzn. neustálé papírování celý den, byl konzervativní, ale asi v tom nejhorším slova smyslu (zpátečnický, proti pokroku, vývoji, jakýmkoli změnám, přizpůsobení se), jeho znalosti, ale nedostatek talentů, schopností a nadhledu přinesl jen velmi průměrné panování, které mělo za následek kolaps říše… i dodnes je s Karlem I. velice, velice oblíben (hlavně u monarchistů) a to přestože to byli jen průměrní vladaři, kteří se spolupodíleli na rozpadu celé monarchie.
Nj, ptal ses na Josefa II. a já ti tu popsal spíš Fr. Josefa I. a další věci, ale jen jsem chtěl říct, že obliba panovníka není žádná rarita, takže to není překvapivé, ale že ne vždy je to nějaké plus nebo spíš něco objektivního a vžýdy zaslouženého (naopak obliba může být klidně vysoce subjektivní).
Tak si počti, ;)

Rys95

Dočteno, ať žije císař! Ne vážně, samozřejmě otázka je už předpojata, protože se o oblíbenosti Josefa II. mezi sedláky vypráví legendy. Díky za obsáhlý text i s přispěním o informace a názorech o dalších panovnících. Myslím, že málokdo ví, že Karel I. byl poslední císař rakouské monarchie před jejím pádem. Inu „Starej procházka“ byl asi tak „populární“, že ho lidé považují za posledního panovníka R-U.

Disraeli

Není zač, já dík. ;)
To je pravda, navíc šlo o to, že ač se Karel I. jakože snažil, tak za něj se to celé rozpadalo a on už fakticky ničemu pořádně nevládl (před smrtí Františka Josefa I. nebyl ten odboj a spol ani nějak důležitý, ale po jeho smrti to nabralo jinačích obrátek). V podstatě se snažil o zastavení války, dohodnout se, trochu upevnit moc, udržet říši.. ale nic z toho se mu nedařilo, všechno se mu rozpadalo a stejně to všechno byly marné (nedostatečné) snahy a postupy… není brán nějak důležitě, taky proto je často opomíjen, jeho život před nástopem na trůn celkem zanedbatelný, po nástupu téměř bezvýznamný a krátkodobý, po sesazení z trůnu celkem brzká smrt v chudobě ve vyhnanství. Naše Koruna česká jej však velice obdivuje a nikdy neopomenou napsat „blahoslavený“ k jeho jménu (protože ho Jan Pavel II. prohlásil za svatého a oni jsou na to jakože hrdí). :D
Ale v poslední době se docela dostává do známosti, často je zmiňován v historických a podobných časopisech a občas i jako hlavní téma.

Disraeli

Mnozí monarchisti by tě ubili, žes namísto poslední rakouský císař nenapsal poslední český král. 😂

Rys95

Ách ti monarchisti :D

Disraeli

Ale kuš, 😂
Přívrženci nesníží hodnotu nějaké ideologie, směru nebo té věci samotné (ať se podíváš, na kterýkoli proud, hnutí, ideologii,… jedno mají všechny společné. Jsou složeny z velkého počtu průměrných lidí plných předsudků a taky z plno idiotů 😂).
Já jsem monarchista se vším všudy, ale neadoruji ani si neidealizuji historii ani nemusím všechny monarchisty nebo dokoknce monarchy (myslím dnenší, třeba Ráma X. je docela vůl, nejhorší za poslední dobu).

Disraeli

Mylsím to asi takhle, jsem horlivý monarchista, ale co se týká monarchistů nebo republikánů, jsou to vesměs volové, snadno ovlivnitelní a podléhající čiré subjektivitě. ;)

Disraeli

K Josefu II. si stačí projít seznam reforem, nějakých změn v říši a bude prostě vidět, že to byly pozitivní změny, které s sebou logicky „chtě nechtě“ přinesly popularitu, pblíbenost, vděčnost (dost i u venkovanů)… mnohdy nejsou ani dobré změny pozitivně přijaty (změna pořádku, tradic, nedůvěra v nové,…), ale zde se skutečně jednalo o změny, s dobrými a očividnými změnami k lepšímu.

zjentek

Disraeli cos to zase vyslintal za slohovku? Nemohl bys odpovědět ještě jinak? Pro normální lidi?

Disraeli

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=scTqpfL9WMA 😂
(slohovky se podceňují a nevíš, že čím delší/větší, tím lepší?… navíc jsem tak nějak doufal, že si to budeš chtít přešíst;)).

Disraeli

Navíc ho popularizovali i jiní, včetně spisovatelů atd… své jistě udělala i „Kniha Josefova“. :D