kurec

Opotřebovává se magnet postupem času ?

Nemyslím jako jestli se postupem času bude křehčí nebo tak ale jeho magnetické vlastnosti jestli budou stejné i po třeba 10 letech

Nejlepší odpověď
Kepler

Na otázku nelze jednoznačně odpovědět, i kdybychom se drželi jen nejrozšířenějších a nejlevnějších feromagnetických materiálů – feritů. Existuje dosti výrazná závislost jejich magnetických schopností v závislosti na teplotě – podmínek jejich provozování. Blíže popsáno zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Feritov%C3%BD_mag­net
V běžných podmínkách oslabení není vypozorovatelné. Proto se jim říká souhrnně permanentní magnety. Sám jsem kdysi používal 40 let staré dynamo Bosch z dob první republiky na jízdním kole. Poskytovalo dostatečný proud a napětí pro svícení i při rychlosti chůze. Takové se už později nevyráběly.

Další odpovědi
mosoj

Nebudou stejné. Magnet podléhá demagnetizaci i časové závislosti.
Viz
https://www.ab­cmagnet.cz/poj­my-v-magnetismu.php

Dochy

Pokud ho nepoškodíš, měl by vydržet „na věky“. Co mu může vadit: fyzické či chemické zničení (kupodivu), silné mag. pole či jeho impuls (může dojít k přemagnetování), vysoká teplota (mez záleží na konkrétním materiálu), mechanický náraz (citlivost záleží na materiálu, některé dřív rozbiješ než změníš jejich magnetismus), předpokládám, že příliš nízká teplota může vadit také (ale nejsem si jist)

T.Svoboda

Stárnutí magnetu neboli úbytek magnetického momentu s časem – obvykle jde o zlomky procenta během několika (i mnoha) let…

Zdroj: https://www.wa­mag.cz/o-magnetismu/

Dochy

Asi jsem se zmýlil co se týče té časové stálosti, zajímalo by mně jak rychle ten magnet slábne. V mosojově odkaze píší „Pokles je však většinou nevýznamný.“ což by pro většinu aplikací mohlo znamenat téměř totéž co „měl by vydržet na věky“ 😉