Onemocněla jsem ve zkušební době na páteř.

A zaměstnavatel po mě chce abych mu v nemocenském stavu podepsala výpověď k určitému datu.Má na to právo?A pokud bych to udělala změní se tím něco pro mne?Díky Alina

Nejlepší odpověď
standa

Narozdíl od Miroslava se domnívám, že zaměstnavatel se nedoupouští žádné ´křivdy´ a už vůbec ne protiprávního jednání !

1. nejdůležitější fakt je, že se vše děje ve ZKUŠEBNÍ DOBĚ

  • která ať se líbí nebo ne, tak nedává jistotu trvání prac.poměru ani jedné straně
  • zaměstnavatel v době nemoci nesmí dát výpověď, to je fakt

(§ 53/1 zákoníku práce)

  • zaměstnavatel nesmí v prvních 14 dnech nemoci využít možnosti, kterou dává zkušební doba a prac.poměr ve zkuš.době ukončit

(§ 66/1)

  • o dobu trvání nemoci se prodlužuje zkušební doba

(§ 35/2)

  • smluvní strany se „mohou“ dohodnout i během nemoci i během zkušební doby na skončení pracovního poměru DOHODOU

2.
Zaměstnavatel má právo vám předložit návrh dohody o skončení pracovního poměru k určitému datu

  • vy však samozřejmě máte právo na takovýto návrh nepřistoupit…, ale NIC tím nezískáte (kromě několika dní trvání prac.poměru navíc), protože zaměstnavatel si počká až uplyne 14 dní nemoci a pracovní poměr s vámi ukončí ve zkušební době, k čemuž ho opravňuje ustanovení § 66 ZP

btw. a nenazýval bych to „vyhazovem“, protože se jedná o legitimní využítí zákonného práva, které má ve stejné podobě i zaměstnanec

3.
pokud na NÁVRH ukončení pracovního poměru DOHODOU*) k určitému datu přistoupíte a tento datum bude až po prvních 14 dnech nemoci, tak v podstatě o nic nepřicházíte…, nemocenské dávky budete dál dostávat a po skončení nemoci se může případně nechat zaevidovat na úřad práce.

*) = ve své podstatě se jedná o to samé jak nepřesně uvádíte ve své otázce „podepsat výpověď k určitému datu“

Další odpovědi
Miroslavst

Pokud nepodepíšete, změní se pro vás jen to, že vás vyhodí po skončení nemoci ve zkušební lhůtě.
Právo na to nemá a tuto praktiku bych oznámil na místně příslušný inspektorát bezpečnosti práce, který je oprávněn vše prošetřit a případně uložit nápravná opatření.