Byl dříve za poslech zakázaných stanic v rádiu nějaký postih?

Nejlepší odpověď
annas

1. Poslech zahraničního rozhlasu byl v celé Německé říši zakázán hned po zahájení války 1. září 1939. Za porušení zákazu hrozila káznice, při rozšiřování zpráv i trest smrti.
V odkazu najdete vyhlášku, v níž je uvedený zákaz.

http://www.fron­ta.cz/dotaz/trest-smrti-za-poslech-ciziho-rozhlasu

2. .V 50. letech bylo rušeno prakticky všechno ze zahraničí. Od počátku 60. let už jenom selektivně a k roku 1968 to byla de facto jen Svobodná Evropa. Její rušení bylo zahájeno v roce 1952 a poslední rušení bylo v prosinci 1988. Svobodná Evropa byla rušena téměř nepřetržitě kromě několika dní v srpnu 1968.

Boj proti stanicím byl i aktivní. Spočíval ve vysílání různých agentů zejména do Svobodné Evropy, ale i do některých jiných stanic. Byla to snaha omezit vysílání, vytlačit ho z území SRN, ale nic z toho se nakonec nepovedlo.

V 50. letech, kdy lidé, kteří tam byli jako agenti, poškozovali třeba oblečení zaměstnanců, rozhazovali různé ampulky se zápachem, posílali falzifikáty, výhrůžné dopisy atd. Hranice Československa nebyla daleko a nikdo ze zaměstnanců nemohl vědět, jestli vražedný útok nepřijde zítra nebo pozítří, jestli nebude unesen. StB v 50. letech totiž užívala jiné metody než v 70. a 80. letech. Byla prostě daleko brutálnější.

3. Za samotné poslouchání rozhlasu postihy snad ani ne, ale jakmile posluchač hovořil o tom, co na Svobodné Evropě nebo třeba BBC slyšel, mohl to být trestný čin pobuřování
Třeba v 50. letech nebyly výjimečné případy, kdy byla spojována nějaká konkrétní činnost proti režimu se Svobodnou Evropou. Vyšetřovatelé StB to konstruovali tak, že inspirace přišla ze Svobodné Evropy. Najdeme třeba letáky Svobodné Evropy ve vyšetřovacích spisech. Prostě těmto lidem to přitížilo.

V 70. a 80. letech to tak už nebylo. Tehdy se objevovala spíše obvinění z kontaktů se Svobodnou Evropou, když se posílaly dopisy nebo když lidé telefonovali do Svobodné Evropy. To mohl být trestný čin poškozování zájmů republiky v cizině nebo opět pobuřování.
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ar­chiv/1393833-jak-nas-stvaly-vysilacky

·

Další odpovědi
Drap

Kdy dříve? Za protektorátu třeba i trest smrti.

Radius

Třeba Svobodná Evropa byla rušena, aby se nedala poslouchat. Rušičky dělaly takové bzučení (bublání) a jedna byla v Praze na Petříně (rušila na SV). Na horních pásmech KV to rušené nebylo, tam to šlo poslouchat. Navíc se v normálních elektrách začal prodávat přijímač s digitální stupnicí, na kterém to šlo dobře (byl to ATS803A) díky dig. stupnici.

Od 16.12.1988 se přestalo rušit, a vše šlo normálně poslouchat.
Já jsem se v té době zajímal o hudbu (bylo mi 20 let), běžně se vyráběly a prodávaly i české přijímače, které měly západní i východní normu VKV, na východní (OIRT 65–74 MHz) se u nás vysílalo, na západní (CCIR 87.5–108 MHz) se chytal třeba Bayern 3, nebo rakouský ORF3…antény Yagi pro CCIR se běžně prodávaly a tak kdo chtěl, mohl poslouchat západní hudbu. Frekvence vysílačů byly zveřejněné, také v Amatérském Radiu vyšly návody na stavbu kvalitních anténních předzesilovačů pro rozhlas a TV.

Večer po 21 hodině vysílal Luxemburk na SV 1440 kHz a šel přijímat i na průměrný přijímač (na SV – středních vlnách), tam hráli až do rána západní hudbu, moderovalo se to v angličtině (ve 21 hodin vždy dokonce pozdravili česky Dobrý večer – pamatuji si na to).

Další rádia jako Hlas Ameriky také vysílaly (měli kratší relace i v češtině) a šly přijímat, ty rušené nebyly.

Lamalam

Ano, za poslech Londýna nebo Moskvy se chodilo do koncentráku. Rádia v protektorátu musela mít odstraněný přijímač KV.

Kepler

Já jsem si Svobodnou Evropu pouštěl dokonce i v práci. Postih za to nebyl, ale pořádně to kazilo kádrový profil. Kolega v kanclu z toho byl celý pos*aný a doslova mě prosil, abych to nepouštěl. Byl to komouš a kariérista.

yuko

Kdo neposlouchal Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evropu, kdo nemel nahraneho Karla Kryla? Nikdo mi za to hlavu neutrhnul. Nejtrapnejsi bylo, kdy v televizi opakovali serial Chalupari bez uvodni pisnicky Kdyz mas v Chalupe orchestrion, kterou zpival Waldemar Matuska. Ale vedeli jste, na ktereho souseda si dat pozor, protoze donasi.