ppajjass

Omlouvám se ale není mi jasné jak urcim větu hlavní a vedlejší u souvětí: Není nutné,abys tam šel. ?

Doplňuji:
A ještě jak vv převedu na vetny člen konkrétně tuhle

Nejlepší odpověď
annas

Přece jsem vysvětlovala. Není nutné, abys tam šel.

Jaká věc neníl nutná? Abys tam šel Kdo co není nutné? Abys tam šel.

V hlavní větě není podmět, takže vedlejší věta zastupuje podmět.

Jít tam není nutné. Podmět je vyjádření infinitivem.

Jinak nemohu bez osobního kontaktu vysvětlit..

Doplňuji:
Není nutné, abys tam šel.
1.VH, abys 2.VV Po

víc diskuse

Další odpovědi
klumprt

Nejsem učitelka češtiny, ale řekl bych, že hlavní věta v souvětí nese celou tu hlavní myšlenku souvětím vyjadřovanou.
Co je v tomto případě hlavní myšlenkou?
To, že něco není nutné, nebo to, že někdo někam šel?
Přeci to, že něco není nutné. Nikdo nikam nešel, ba dokonce ho od toho odrazují…

K doplnění:
Třeba takhle: „Tvoje přítomnost tam není nutná.“
(Ovšem nevím jistě, jestli vím, co je to větný člen)

annas

Větu jsem převedla, jenže jsi nepzorně četl.