Avatar uživatele
plebs

Okolo 40% dětí má střední a těžké deprese. Je to v EU průměr?

Podle odhadu je to v EU podprůměr 40% není mnoho na př. do roku 1989 to muselo být také daleko horší, včetně nedostatků psychologů a psychiatrů.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? paul1, da ny před 19 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Alenica67

Údaj, že až 40 % dětí vykazuje známky střední až těžké deprese, pochází z českého průzkumu NUDZ. V rámci EU jde o nadprůměrně alarmující číslo, běžný evropský průměr psychických potíží u mladistvých se odhaduje kolem 20 %. Z takových zpráv je mi smutno. Člověk má chuť otevřít víno a dát si skleničku na žal, ale tohle alkohol nespraví. Musíme s tím jako společnost začít něco dělat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Co je smyslem života těch s depresí? K čemu je společnost násilně vede?

Po zodpovězení si podobných otázek to nakonec vypadá, že okolo 40% dětí je ještě docela normálních.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Do roku 1990 to bylo v míru, bezpečÍ, dostatku , jistotě (práce, bydlení, levná strava).. Ti, kteří vyrůstali po válce a narodili se do roku 1980, jsou jedny z "nejšťastnějších generací v novodobých dějinách ČR.
dO ROKU 1995, TO JEŠRĚ NEBYLO TAK TRAGICKÉ PO EKONOMICKÉ STRÁNCE. Něž se široce rozevřely nůžky, sociálního rozdílu.

ANO, jsme v EU NEJHORŠÍ.
„Psychické zdraví českých dospívajících patří k nejhorším v celé Evropě – potvrzují to jak mezinárodní, tak domácí výzkumy. Například podle výzkumu Agentury Evropské unie pro drogy z roku 2024 se dobře cítí jen 46 % českých adolescentů, což je druhý nejnižší podíl v Evropě. Nižšího výsledku dosáhla už jen Ukrajina…“
https://www.e­vropavdatech.cz/cla­nek/115-well-8209-being-dospivajicich/
ZOUFALKKÁ VÝCHOVA, HLAVNĚ VE ŠKOLSTVÍ I V RODINÁCH 😕
Oni by potřebovali léčit rodiče, hlavně matky. Děti jsou zrcadla…
Všude, jen strašení, strach, nejistoty, nedostatek lidskosti.
Dospělák, také nezvládne vše, neumí to přiznat, přiblížit se dítěti.
Ty jsou jen ochraňovány nebo autoritativní výchova… Izolace,,,,, Nedostatek soudržnosti, KOMUNIKACE, společného času. především v rodinách. Každý visí na mobilu, ten přirůstá k ruce ⇒ postižení mozku u dětí a mladistvých (až do 26 let). Od dětí jek klid… když sedí u obrazovek, mají zkreslenou představu o realitě, nechápou, rodiče nevysvětlí…
Sami neznají své hranice (mantinely) možností… STRESUJÍ SEBE A SVÉ DĚTI. TY, ČUČÍ, na horory, krváky, na zprávy…
LIDÉ/MUŽI, se honí za prací, všichni, majetky, úspěchem, včetně, přetížených matek..... Není třeba, být dokonalý a nejlepší.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ii-dtcI4E1w

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Tento výrok může být na základě dostupných dat nejasný nebo zavádějící. Podle Světové zdravotnické organizace se odhady prevalence středně těžkých a těžkých deprese pohybují mezi 20–25% v rozvojových zemích a kolem 15–20% v rozvinutých zemích. Nevypadá tedy, že by podíl dětí s těmito diagnózami dosáhl 40%. Navíc, není zřejmé, zda se toto číslo vztahuje na všechny děti nebo jen na ty, které jsou v péči odborníků na duševní zdraví. Navíc, ve většině zemí byl přístup k duševní zdravotní péči v minulosti mnohem omezenější, což mohlo vést k nižším mírám diagnostikovaných případů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Vidím, že opět „oblíbené téma“ tazetele (viz odkaz v diskusi)

  1. Jedná se už starší zdroj (zpráva Národní ústav duševního zdraví z roku 2023), který ale není problém zasadit do evropského srovnání (viz odkaz). Z něj vyplývá, že situace je jedna z nejhorších v Evropě, ale psychiské problém jsou samozřejmě běžné i v jiných zemích.
  2. Co se podle mého názoru v ČR od dalších zemí liší, je přístup starších generací k řešení problémů. Ano, vždy a všude starší generace mladým nerozumněly, brali je za zkažené, líné, slabé … Přijde mi, že v souřčasném Česku je to ale extrémní. Většina lidí nad 60 považuje děti a mladistvé ja „sněhové vločy“, nechápe jejich zájmy a přestavy, dělá si legraci z věcí, které je trápí ("klimatická úzkost atd.). Takže mladé shazují – a pak se diví jejich psychickým problémům??! Měli by si zamést před vlastním prahem.

Samozřejmě je to širší součást generačních sporů, z druhé strany tomu nepomáhají akce typu „přemluv bábu“ nebo ignorování boomerů za jejcih „předpotomní názory“. Stejně si ale myslím, že by se starší geerace měly snažit najít k mladým cestu.

Zdroj: https://www.e­vropavdatech.cz/cla­nek/115-well-8209-being-dospivajicich/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
plebs

Děkuji za názory není to tak nejhorší v EU je průměr každý pátý mladistvý má duševní problémy.
V Česku pouze klesá věk problémy začínají od osmi let, ale máme výhody je možno se pojistit pro návštěvu psychologa i psychiatra. Zdroj. Zdr. deník

Avatar uživatele
da ny

Lidé se neumí těšit z drobností. Neudělají si čas, sami na sebe… a ostatní. Nedostatek zdravé sebelásky, ženou se jako sportovci dopředu, neumí ai užívat přítomnosti, hledí dopředu se strachem a stále se nespokojeně, někam derou.
Neumí zvolnit, říci NE, odpočívat… pro děti = nevhodné vzory.
Školství stojí, za 2 věci..... Děti se ostýchaly, na jedné zdejší škole, řící, že paní učitelka je přísná, křičí na ně, zesměšňuje, hází svazkem klíčů, židle létala vzduchem… asi jí přeskočilo. Byla odejita (2. stupeň ZŠ). Nyní má v nedalekém městysu, na starosti, nebohé prvňáky. Ti sedí každou přestávku v lavicích, de založenýma rukama… A jeden, z dětských „drábů“, má tužku, papír a zapisuje, všechny, kteří se pohnou…
Kdo je obětí… a čeho…

Avatar uživatele
Pepa25
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví