massic

Odtah vozu vyřazeného z evidence na soukromé parkoviště ⇒ uznání dluhu ⇒ Platit?

Dojezdil jsem vozidlo a měl jsem v plánu rozprodat použitelné díly.Vůz byl registrován na otce a nechali jsme ho vyřadit jako „kůlnu“(bylo tedy od té doby odepsané z registru).Bohužel jsem s ním nic neudělal, vozidlo zůstalo stát na parkovišti kolejí Univerzity Karlovy. Moje hloupost, přestěhoval jsem se a neměl čas to řešit, uběhly cca dva roky a otci přišel papír od HLMP že vozidlo bylo odtaženo(bohužel jsem neodstranil VIN kody).Poněkud zlé je to, že oznámení přišlo až po měsíci a půl od odtažení na parkoviště jakéhosi Autoparku Břežany s.ro., ičo: 61502537.Kontak­toval jsem je tedy a zajel to tam vyřídit.Naúčtovali si něco přes třicet tisíc-za parkování a hlídání vozu(vraku).Pod slibem uhrazení mi částku snížili na 25k.Nebyl jsem si jistý, jestli by mohli otce nějakým způsobem právně popotahovat, proto jsem podepsal uznání dluhu, část zaplatil a nechal si udělat splátkový kalendář.
Kromě 3000,– první splátky při podepsání jsem nic neposlal, blíží se pomalu konec splátkového kalendáře a řeším to samozřejmě na poslední chvíli.Nicméně co mi přijde nemorální, či minimálně sporné jsou následující body:

  1. Jak mi může někdo ze “soukromého pozemku” odtáhnout auto na placené parkoviště.(před­pokládám, že parkoviště UK je právně soukromé).
  2. pokud dojde k odtažení, proč přijde informace po takové době?
  3. jakýsi autopark má prostě kamaráda na radnici a dostává zakázky podobného typu.
  4. Není prostor věc nijak řešit.Ozvou se po dlouhé době, kdy tam je už velký dluh za nesmyslné parkovné, a honem honem chtějí uhradit, jinak se bude navyšovat.Člověk chce mít věc vyřešenou, proto kývne na jejich podmínky.

Vím, že moje chyba je nechat stát někde odhlášené auto, a to, že jsem pod tlakem obavy z dalšího navyšování “výpalparkovného” podepsal uznání dluhu, kterým se zastavilo.Nicméně přemýšlím o soudním sporu ohledně zmíněných bodů.
Pokud zavítá nějaký právník, prosím o názor.Jsem ochoten i zaplatit si konzultaci – pokud to samozřejmě bude mít smysl/výsledky­. Děkuji

Odpovědi
Kepler

Právník nejsem, ale mám podobnou zkušenost, i když ne tak dramatickou. Auto bez RZ prostě na veřejných prostranstvích a soukromých místech bez souhlasu majitele nemá co dělat. Přes to vlak nejede. To, že ti auto odtáhli a oznámili ti to až po takové době je sice sviňárna, ale naprosto legální. Já jsem měl to štěstí, že mě vždycky policajti vyzvali k odtažení a řešili to jen domluvou. Asi proto, že jsem na Valašsku a ne v Praze. Nakonec jsem to vyřešil parkováním u známého na jeho zahradě. V každém případě dlužnou částku musíš uhradit, nebo ji budou soudně vymáhat a to by vyšlo podstatně dráž. Snad se ještě dá domluvit splátkový kalendář.

autacek

Na toto není zdaleka tak jednoduchá odpověď, jak by se mohlo zdát. Otázkou především je, na čím pozemku auto, kdo si objednal jeho odtažení, kdo se případně dopustil protiprávního jednání.

V momentální situaci, kdy jste podepsal uznání dluhu, již toho ale moc dělat nemůžete.

ivzez

Souhlasím s odpovědí Keplera.

K bodu 1:
Vůz/vrak pravděpodobně nechal odtáhnout majitel parkoviště.

K bodu 2:
Otázka pro ty, kdo za/nařídili a realizovali odtah
[O tom, že jste neoprávněně parkoval na cizím pozemku, jste
věděl i bez upozornění. S možností odtahu jste měl počítat.]

K bodu 3:
Spíše bych to viděla tak, že ten, kdo o odtah požádal,
se obrátil na firmu, s níž už má dobré zkušenosti.

K bodu 4:
Netuším, kdo má povinnost o odtahu informovat,
tipovala bych, že ten, kdo odtah za/nařídil.
Že se firma ozve až v momentě, kdy dluh překročí
určitou hranici, je podle mne běžné.

cukrar

  1. víte co je soukromých pozemků veřejně přístupných? Může, páč mu to předpisy dovolují. Víte že je spoustu silnic, které jsou v soukromém vlastnictví?
  2. to je právně možné, nelze vše vyřešit ze dne na den.
  3. ale to jen tušíte, spíše spekulujete..

Vinu hledejte jen na sobě, nikoliv na jiných.