arachis

Mohu sama písemně odstoupit od smlouvy, když prodejce nechce komunikovat, nebo musím přes právníka?

Koupila jsem si ojeté auto, vím, že mohu do 14 dnů odstoupit od smlovy z důvodu skryté vady (motoru). Prodávající samozřejmě komunikovat nechce. Mohu dopis zaslat já, nebo to musí být přes právníka? Děkuji.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Do 14 dnů můžeš odstoupit nikoli pro poruchu motoru, ale pokud uzavíráš obchod mimo obvyklé místo prodeje – např. přes e-shop, podomní prodej apod.
Pokud nebyla závada v kupní smlouvě, můžeš od smlouvy odstoupit.
Co se týče tebe nebo právníka, je to celkem jedno, ale pokud nehodlá komunikovat s tebou, nemusí komunikovat ani s právníkem.
„Výhružku“ soudního jednání můžeš napsat i ty a zadarmo, právník to dostane od tebe zaplaceno, ale napíše v podstatě to samé co ty.

Další odpovědi
gecco

Kde se vzala ta lhůta 14 dnů?? – je definovaná ve smlouvě?
___
Podle NOZ máš na reklamaci 6 měsíců, ale velmi silně je reálná možnost reklamace silně závislá na znění smlouvy – takže doporučuju konzultaci s právníkem – má-li vůbec smysl něco reklamovat…
___
Pokud jde o odstoupení od smlouvy – opět je otázkou, co je ve smlouvě – dle NOZ takovou možnost nemáš automaticky.
___
Ale dopis o odstoupení, případně, můžeš napsat i ty sama, právník není potřeba; jestliže prodávající patřičně nezareaguje, budeš se muset obrátit na soud s občanskoprávní žalobou.

Fyzik

Určitě pošlete dopis, na odstoupení od smlouvy právníka samozřejmě nepotřebujete, všechno tam napište a s právníkem se budou řešit až nějaké protiprávní věci.

cukrar

Jaká skrytá vada motoru to je? jak víte, že je to skrytá vada. Kdo určil, že je to skrytá vada?
Prodejce má právo odstranit vadu ma prodané věci.

Kryšpín

Pokuste se přes SOS, neb SČS, případně Hospodářská komora, pokud na toto mimosoudní řešení přistoupí obě strany, je to výhodné

cukrar

Pokud nebyla závada v kupní smlouvě, můžeš od smlouvy odstoupit

Tak to určitě není.

arachis

Děkuji.

gecco

Není zač…
😉