postcd

Odstoupení od kupní smlouvy, co když dopis nepřevezme?

když koupím zboží přes internetový obchod, počítám, že mohu odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu během 14 dnů od prodeje. Když třeba to zboží zašlu doporučeně s dopisem ve kterém odstupuji a adresát to nepřevezme od pošty (nedostaví se, není dostupný), co se stane, jak postupovat?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud nepřevezme, nemusí tě to bolet. Platí datum tvého odeslání, pokud to můžeš prokázat. Pokud je prodejce nedostupný a chceš vrátit peníze, podej trestní oznámení na PČR a své nároky musíš řešit soudně.

Další odpovědi
setapouch

Odstoupení od smlouvy je jednostranný právní úkon, není k tomu potřeba součinnost nebo dokonce souhlas protistrany. Ta se může maximálně soudně domáhat neplatnosti odstoupení, pokud k tomu má důvod, ale to je už jiný příběh.

rigormortis

Při odstoupení není důležité co nejdříve vrátit zboží, ale dát o této věci vůbec vědět.
Prodejce by pak měl dát vědět jak a kam zboží poslat nabo dovézt (někdy to jde na servisní pobočky v místě a ušetří se tak náklady na poštovné a už zde neplatí 14 dnů), dále má pak prodejce právo žádat náklady spojené s prodejem (pokud se již neplatí zvlášť při koupi…poštovné a balné).

Ve vašem případě jste nepostupoval v souladu s obchodními podmínkami a nelze toto vzít jako odstoupení od smlouvy.
Přečtěte si obchodní podmínky obchodu, kde musí být jak postupovat při reklamaci nebo vrácení zboží (odstoupení od smlouvy) atd…