Avatar uživatele
Pajena

Odsouhlasila vláda změnu neboli točení času z letního na zimní a opačně?

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? ivzez před 2028 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Dnes už o tom nebude rozhodovat vláda, ale EÚ. Prozatím to ani nebylo na pořadu hlasování.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Mám dojem, že ukončení střídání (nikoliv točení) času zatím schváleno nebylo.
(Nic jsem k tomu zatáím nenašla.)

Střídá se středoevropský (SEČ) čas (nikoliv „zimní“)
a letní (SELČ) středoevropský čas.

Zimní čas by byl od SEČ posunut o jednu hodinu
opačným směrem než čas letní.

Příklad: Teď máme SELČ a je 15.33. V případě SEČ
bychom měli 14.33 a v případě zimního času 13.33.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Poslední povinná změna ze zimního na letní čas by se uskutečnila v neděli 31. března 2019. Pro členské státy, které budou chtít trvale přejít na zimní čas, je závazným termínem neděle 27. října 2019. Po tomto datu již totiž nebudou žádné další změny času možné.

Pro dodržení tohoto časového harmonogramu je však nezbytné, aby europarlament i jednotlivé členské státy odsouhlasily návrh Evropské komise nejpozději do března příštího roku.

https://www.de­nik.cz/ze_sve­ta/letni-nebo-zimni-eu-naposledy-zmeni-cas-v-breznu-navrhuje-evropska-komise-20180912.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Vláda s tím prozatím moc nemá co dělat. Napřed ti musí projít EU a pak teprve může vláda říct který čas se u nás zvoli

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Už nemůžu do otázky, snad si to někdo přečte i zde.

EK (komise) navrhla členským státům, aby zrušily
střídání času. O zrušení a o tom, který čas si ponechají,
mají (pokud vím) rozhodnout jednotlivé státy.

před 2028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… ano, rozhodnout mohou jednotlivé státy, ale až tehdy, kdy se na tom usnesla EK, do té doby to bylo nařízení EU:
"(1) Osmá směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/44/ES ze dne 22. července 1997 o úpravě letního času[4] zavedla ve všech členských státech společná data a hodiny začátku a konce letního času v letech 1998, 1999, 2000 a 2001.

(2) Vzhledem k tomu, že členské státy uplatňují úpravu letního času, je pro fungování vnitřního trhu důležité, aby bylo pro začátek a konec období letního času stanoveno společné datum a čas v celém Společenství.

(3) Vzhledem k tomu, že členské státy považují na nejvhodnější období letního času trvající od konce března do konce října, je vhodné, aby toto období bylo zachováno."
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qi­d=1477733776604&u­ri=CELEX:32000L00­84
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTM­L/?uri=CELEX:32000L00­84&from=CS

před 2027 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pajena

Já bych spíš ten zimní

před 2028 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

To není zimní čas, jde o čas středoevropský.
Někdy se mluví o času astronomickém, „podle sluníčka“,…

před 2026 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Také mi mi vyhovuje lépe. (–:

před 2026 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

V žádné zemi Evropy není žádný zimní čas, už se to tu psalo tisíckrát, naposledy v odpovědi na tuhle otázku viz výše.

před 2027 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek