arygnoc

Odsoudili Vás na smrt, protože jste spáchali nějakou nestoudnost.

Místní král Vám však nabídl poslední možnost záchrany:
před Váma je pytlík, v kterém jsou dvě hliněné kuličky (takové ty na cvrnkání), jedna je bílá, druhá je černá.
Když z pytlíku vytáhnete bílou, dostanete milost, když černou, čeká Vás kat.
Žalářník Vám však řekl, že nemáte šanci, protože obě kuličky v pytlíku jsou černé.
Jak se zachránite?
Doplňuji:
Nelze vytáhnout obě kuličky najednou.
Nelze kuličky zabarvit.
Prostě jednu musíte vytáhnout, jinak zemřete.

Správnou odpověď označím po půlnoci, když nebude, napíšu řešení.

Nejlepší odpověď
Drap

Vytáhnu jednu kuličku a rychle ji sním. Pokud zbyla černá, tak ta co zůstala musí být bílá.

Další odpovědi
Terryle

Je po půlnoci – odpověď, sím! Jsem zvědavá, tady mě fakt nic pořádnýho nenapadlo. Sama za sebe bych to riskla a doufala – buď to vyjde, nebo ne…

Napadá mě ještě, že král je vlastně měkkota a milost mi dát chce tak jako tak, jen mě chce podusit až do konce. A hlavně nechce, aby se veřejně vědělo, že ke měkkota. Pytlíky jsou dva a on sice něco prohlásí, ale před zraky dozorce dá do pytlíku dvě kuličky černé (aby mě vlastně potrestal ještě víc – sice mi dá naději, ale neoficiálně mi ji i sebere). Pak buď kuličky vymění, nebo zamění pytlík s černejma za druhý s bílejma kuličkama. Anebo jen dozorci poručí, aby mi zalhal.
Účel to svým způsobem splní – osobně myslím, že na trestu smrti je nejhorší to čekání – kterýmu stejně neujdu.

(Předpokládám, že král ví, jaký kuličky do sáčku dal a variace na maturitní fintu „jé, bílá, ale já vlastně už nechci žít, šup s ní zpátky, aniž ji komukoli dalšímu ukážu“ mi neprojde.)

fablen

Požádám krále o své poslední přání: chci vytáhnout černou kuličku, abych zůstala naživu…

jokyk

Požádám krále,aby mě před tahem ukázal obsah pytlíku jestli jsou tam obě barvy a potom vše ponechávám osudu.

anonym

Dumky,žalky a co já?Mám noční!Dají do pytlíku dvě bílý.

jokyk

Předem děkuji za řešení.Celou dobu mě to vrtalo v hlavě a nemohla jsem se soustředit na večerní TV program. :o)

arygnoc

Správně odpověděl Drap:

Vytáhnu jednu kuličku a rychle ji sním. Pokud zbyla černá, tak ta, co jsem snědl, musela být bílá.

arygnoc

se omlouvám ,ja na Vás zapoměl.

Terryl:

expert na krkolomná řešení (palec!)