EKSOT123

Odráží se v češtině vůbec něco pozitivního o houbách, nebo jen to negativní?

Máme nějaké pěkná slova odkazující k houbám? Nevím sice, jak jinak vznikla slova hubit, zhoubný, hubený,… Ale houby jsou přece tak krásné, vznešené, voňavoučké. Pravda, některé jsou jen krásné potvory.

Nejlepší odpověď
annas

Původ slovas houba pole iřího Rejzka

houba, hubka, houbička, houbový, houbovitý, houbař, houbařský. P. huba (asi
z ukr.), r.d. gubá, s./ch. gȕba, stsl.
gǫba. Psl. *gǫba má jistý protějšek
v lit. gũmbas ‘výrůstek, nádor’. Hláskově obtížné, ale často přijímané (Ma2HK) je spojení se sthn. swamb (něm Schwamm), lat. fungus, řecky. spóngos,
sfóngos ‘houba’, jež někde předpokládá
přesmyk souhlásek. Rekonstrukce výchozího iindoevropského . *(s)gu̯hombho- (A2, A3, A5)
je však značně nejistá. Srov. :huba.houf, houfný, houfovat se. Stč. húf, hauf.
Ze střhn. hūfe (dnes Haufe(n)), jež souvisí s :kupa. Srov. :houfnice.

Existuje mnoho druh hub, které jsou léčivé.

https://www.stran­kycinskemedici­ny.cz/lecive-houby

Další odpovědi
Pepa25

Co jste měl z češtiny? Slova hubit, zhoubný a hubený NEJSOU slova příbuzná od houby!

Emefej

Houby o tom víš.

Kelt

Je rozdíl mezi slovy zahubit a houby. Pak se divím, že tak není slovo houpačka. Zahubil souseda který se houpal a jedl houby.

EKSOT123

Díky, to se mi moc ulevilo. Další dobrá zpráva (hlavně pro ženy) je, že když vám někdo nařídí držet hubu, stačí vzít do ruky nějakou prašivku…