funky

Odprodání pohledávky třetí straně

Vím, že takové otázky tu všem lezou krkem 🙂 Mám pohledávku 1200Kč za wifi internet. dnes jsem si vyzvednul dopis, že pokud částku neuhradím do včerejška bude odprodána třetí straně a o tomto budu obeznámen dopisem. Zajímalo by mne zdali ta třetí strana může nějakým způsobem částku navyšovat (úroky, penále) a jakým tempem. (prostě aby to nebylo za 14 dní třeba 10 tisíc)…
Doplňuji:
díky za odpovědi. Mě jde víceméně o to jestli to ukecávat telefonicky než to odprodájí i když už je po splatnosti (tzn. dělat ze sebe debila, vymlouvat se) a nebo počkat až to odprodají a ihned to zaplatit. Pokud by to potom dělalo třeba stovku navíc tak co, to bych stejně provolal…

Nejlepší odpověď
anonym

Mohou, ale nemělo by to být zase takovým extémním tempem. Zatím to ber jen jako upomínající pohrůžky.
Pokud ti to poslali doporučeně, neměl by být termín ultimáta dřív, než vyprší úložná lhůta na poště.
Nicméně už začíná jít do tuhého, takže bych obratem poslal dopis se žádostí o odklad nebo splátkový kalendář. Jakákoliv reakce by měla mít aspoň částečně odkladný účinek.
Z hlediska případných soudních dopadů je to tzv. projev dobré vůle.
Zásadní otázka je, zda je pohledávka z titulu reklamace nedodaných služeb nebo jen prosté zpoždění v platbě.
Ještě jedna poznámka, pohledávka se obvykle odprodává za nižší než nominální cenu, jenže první co si odkupce naúčtuje, jsou vlastní náklady na vymáhání, totéž jako exekutor. Ten si tam rovnou přimázne paušál 4–7 tisíc.
Doplněna:
Rozhodně reagovat ještě před odprodejem !!

  1. I 100Kč pokuta je rázem zatížena až několika tisíci nákladů na vymáhání a právní služby (viz drobná pokuta za jízdu na černo u DP, mívá ve finále 9–12 tis. Kč.
  2. Jeden z důvodů odprodeje je i ten, aby si renomovaný operátor nešpinil ruce, ale další zodpovědnost přenese na leckdy pofidérní a nevybíravé firmy na hraně zákona, jejichž najatí násilničtí vymahači používají záměrně nechutné nátlakové praktiky, aby dlužníka zlomili a znechutili natolik, že nakonec zaplatí i mnohonásobek, jen aby měl konečně pokoj.

Je to sice hnus, ale bohužel realita, spoléhají na to, že i když evidentně porušují zákon, trvá 1–2 roky než bys se dovolal spravedlnosti soudní cestou a mezitím ti udělají ze života peklo a zkompromitují v širokém okolí.
Bývá to ještě bezohlednější než exekuce, protože nemají žádnou exekutorskou komoru a prostě běžná pravidla pro ně neplatí a jedou podle mafiánských praktik.

Další odpovědi
arygnoc

uz jenom odprodejem pravnikum cena pohledavky stoupa i o 500% (nekdy i vic.

bacha na to.

Hykam

Tak trochu nechápu, proč to nezaplatíte hned. Proč ze sebe chcete dělat debila a vymlouvat se?
Službu jste si objednal, využil a teď za ní nechcete zaplatit?
Samozřejmě, že jakmile je pohledávka odprodána třetí straně tak se zvýší o náklady na vymáhání.