zizicek

Odpovídá zaměstnavatel za auto zaměstnance během pracovní směny?

Dobrý den,

z večera z pondělí na úterý mi bylo, na parkovišti mého zaměstnavatele, poškozeno vozidlo. Tuto událost jsem ihned nahlásil svému nadřízenému a zažádal jsem si o prověření kamerového záznamu z onoho večera. Podle člověka, který záznam procházel, je jasné, že vozidlo bylo po mém příjezdu do práce v pořádku. Při mém odjezdu z práce už nikoliv. Škoda na vozidle je zhruba 1000–1500 Kč.
Dále mi bylo sděleno, že jelikož se nejedná o kamerový záznam zaměstnavatele, ale bezpečnostní agentury, tak mi nemůže zaměstnavatel sdělit případné jméno viníka. Kdo mi v tomto případě má zaplatit způsobenou škodu na vozidle?
Je zřejmé, že škodu musel způsobit některý ze zaměstnanců, ale beze jména, to nejde nijak řešit. Podle zákoníku práce zaměstnavatel odpovídá pouze za věci obvyklé (oblečení, mobilní telefonu, osobní věci zaměstnance) a to až do výše 10 000Kč. Bohužel automobil, motorka či kolo je, podle zákona, věc neobvyklá a tak se na ní nevztahuje to, co na věci obvyklé.

Kdo tedy tedy bude platit za způsobenou škodu?

Viz také článek na toto téma: https://goo.gl/jzEz­Hq

Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi
led

Pokiaľ ide o strážené, nie regulované nestrážené, parkovisko v správe zamestnávateľa, ktoré stráži bezpečnostná agentúra, zodpovednosť za prípadné škody má táto strážna služba, nie zamestnávateľ.
Podajte na políciu trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Strážna služba je povinná polícii vydať kamerový záznam. Vám za spôsobenú škodu platí vaša poisťovňa, ktorá si od zisteného páchateľa následne žiada náhradu za spôsobenú škodu.

Edison

Myslím, že jste měl zavolat policii a řešit to jako běžnou DN. Policie by si v rámci šetření vyžádala K a zjistila viníka, který se, mj., dopustil ujetí z místa DN. Pak byste se vyskytl v pozici oznamovatele a poškozeného. Současně nahlásit na pojišťovnu. Pak už by to běželo tak nějak samo, vč. toho, že pojišťovna by vám nahradila škodu a pak by si to vyřídila s pojišťovnou viníka DN.