michalds

Odpovídá parametr „počet koní“ u vozu skutečně této síle?

Tzn, pokud postavím proti sobě automobil s motorem o síle 150 koní, oproti němu zapřáhnu stejný počet ořů, měli by stát na místě…?

Nejlepší odpověď
dubraro

Jednotka „koňská síla“ je uměle vytvořená. Jednotku zavedl na konci 18. století James Watt, který začal vyrábět a prodávat jím podstatně vylepšený parní stroj. Watt potřeboval pro své zákazníky nějaké srovnání s výkonem tehdy běžně využívaných zvířat. Ze zkušeností s poníky z jednoho dolu odhadoval, že poník zapřažený v žentouru vyzdvihne 22 000 stopliber (ft·lbf) za minutu. Výkon koně odhadoval o polovinu větší, takže nové jednotce přisoudil hodnotu 33 000 stopliber za minutu. Pro přiblížení vymyslel následující definici: Jedna koňská síla je rovna výkonu, který podává soustavně pracující kůň, který zapřažený v žentouru zdvíhá náklad 180 liber (lb) a ujde při tom za hodinu 144 koleček o poloměru 12 stop.
Další podrobnosti v odkazu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ko%C5%88sk%C3%A1_s%C3­%ADla

Další odpovědi
Kepler

Podobnou otázku jsem už tady letos dal https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-ma-kun-koni Problematika není tak jednoduchá, nicméně v tvém případě by autíčko nemělo šanci. Možná by 100 tun živé síly nepřetáhla ani lokomotiva.

aliendrone

Ne. Nemůžeš to míchat tímto způsobem. Už jen proto, že 150 koní váží o dost víc, než auťák. (i auťáček ;) :D) Takže by automobil vesele „přetáhli“, ať by se mu kola protáčela jak chtěla. :)

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ko%C5%88sk%C3%A1_s%C3­%ADla

Dochy

Koňská síla ale není jednotkou síly, ale výkonu. Takže i kdyby byla stanovena správně (netvrdím že je ani že není 😉 ) pak v tomto případě auto s váhou řádově 2t a pneumatikama nemá šanci proti více než 75 tunám, které se mohou zapřít kopyty 😉

To se ale týká nulové rychlosti, kdy o výkonu nemůže být řeč.
Zpřevoduj ale ten motor z auta aby při 4500 otáčkách tahal ty důlní vozíky a pak můžem porovnávat 😉