Vetinari

Jak rozumět § 184 – odpovědnost za vyrobení zmetku?

Máme menší výrobní firmu a v poslední době se nám stává, že zaměstnanci odfláknou práci a my máme zkaženou celou várku. Chtěli bychom tedy využít možnosti vymáhání náhrady škody podle § 184 Zákoníku práce, kde se píše, že zaměstnanec, pokud vyrobil z nedbalosti zmetek, pak je odpovědný do výše půlky měsíční mzdy. A taky, že v kalendářním měsíce se může při opakovaném pochybení škoda sčítat. A teď tomu nerozumím. Za každý zkažený výrobek je odpovědný až do výše poloviny celé své mzdy, nebo může vyrobit v kalendářním měsíci opakovaně zmetky za celkovou škodu třeba 100.000, ale je odpovědný jen do poloviny své mzdy?

Nejlepší odpověď
Zbynas

§ 257 (§ 184 jsou cestovní náhrady, co to máte za zákoník? :D )

(2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobená úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.

To znamená každý měsíc: průměrná mzda * 4,5

Další odpovědi
ivzez

Zaměstnavatel je povinen znát a dodržovat zákoník práce v aktuálním znění
(zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce v platném znění): http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262
____

Zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou zaměstnavateli způsobil zaviněným porušením povinností. (Zde půjde o obecnou škodu, kdy zaměstnanec za škodu
ručí až do výše 4,5 násobku průměrného výdělku.

Pozor!
Zaměstnavatel musí zaměstnanci zavinění prokázat.
Pokud ke škodě došlo i porušením ze strany zaměstnavatele,
odpovědnost zaměstnanců se poměrně omezí.

Viz odpovědnost za škodu v ZP – §§ 250–251 a 257–258:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p251

_________

Podle mne byste měli zaměstnance písemně vyzvat k odstranění nedostatků
v práci a dát jim k tomu přiměřenou dobu, současně je můžete (též písemně)
upozornit na možnost výpovědi. Pokud by zaměstnanci nedostatky v přiměřené
době neodstranili, následovala by výpověď bez odstupného.

[Budete-li důslední, a ukončíte-li alespoň jeden pracovní poměr podle § 52 písm. f, docílíte rychlého zvýšení pečlivosti zaměstnanců (počet zmetků se výrazně sníží).]

_________

Poznámka:

Promiňte, ale pro Vašeho zaměstnavatele bych pracovat nechtěla: Neřeší se zaměstnanci situaci ohledně opakovaně nedostatečných pracovních výsledků (opakovaných zmetků) a pak je chce trestat podle zrušeného zákoníku práce…

[Váš odkaz vede na znění ZP, které přes 8 let neplatí (bylo zrušeno k 1. 1. 2007):
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/ ]

Drap

Varianta B je správně. Nemůžeš zaměstnanci strhnout více jak polovinu platu. Sčítat můžeš v případě , že by se jednalo o korunové položky, maximálně však opět do poloviny času.

Vetinari

Aha, já jsem našla tento zákon a postupovala jsem podle něj. Zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t2h8.aspx

Teď vidím, že tam mají ty paragrafy nějak jinak. A taky nerozlišují odpovědnost z nedbalosti a výrobu zmetků.
Děkuji za odpověď