Odpovedna84

Jak rozumíte tvrzení „The answer to 1984 is 1973“?

Jedná se o obrázek z internetu, kterému nerozumím. Přesně je na něm napsáno: The answer to 1984 is 1973 Zřejmě by se mělo jednat o vtip. Také tuším, že se jedná o referencí na knihu 1984 od Orwella, ale zkrátka nechápu pointu toho obrázku, tak doufám, že mi to tu někdo hodný vysvětlí 🙂.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že při vysvětlenií různých tvrzení apod. vždy závisí konceptu.

Odkaz, kde jsou tato slova uvedená.

https://www.red­dit.com/r/The_D­onald/duplica­tes/5pf8lm/the_an­swer_to_1984_is_1973/

ps://www.reddit­.com/r/The_Do­nald/comments/5pf8lm/th­e_answer_to_1984­_is_1973/
--

V jednom odkazu se dovíte, že 11. září 1973

„vznikla po svržení demokraticky zvolené vlády prezidenta Salvadora Allendeho během státního převratu realizovaného s přímou podporou CIA. V čele diktatury stála vojenská junta vedená generálem Augustem Pinochetem.
Převrat byl výsledkem kolapsu ekonomiky a hrozící občanské války,
Augusto Pinochet několik měsíců před převratem potíral snahy armády o ozbrojený převrat.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vojensk%C3%A1_dik­tatura_v_Chile

Druhý odkaz souvisí se zvolením Trumpa prezidentem.
V USA strmě vzrostl prodej románu britského spisovatele George Orwella 1984. Jde o reakci na spor o počet účastníků na inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž zazněla slova, že lidé dostali "alternativní fakta“.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že účast byla „vůbec nejvyšší“. Ze srovnávacích fotografií je ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem víc lidí. Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová spor komentovala slovy, že Spicer nelhal, nýbrž poskytl novinářům „alternativní fakta“.

Zdroj: http://zahranic­ni.eurozpravy­.cz/amerika/180717-alternativni-fakta-orwelluv-roman-1984-se-stal-po-nastupu-trumpa-bestsellerem/

Takže si zkuste srovnat informace – o čem je Orwellův román, co byla junta v Chille a manipulace s fakty v souvislosti s vyjádřením Trumpových spolupracovníků.

Přece Orwell věděl, že Velký bratr sleduje, proto také napsal, že autoritářství ubližuje lidem, stejně jako nepravdy či zkreslené informace, manipulace s fakty.

Další odpovědi
autacek

Domnívám se, že ty letopočty a pointa tkví v tom, že v roce 1973 došlo ke zvolení diktátora Augosto Pinocheta v Chile, kdy v roce 1984 došlo ke zvolení US presidenta Ronalda Regana. Souvislosti si dovoď sám. Ale možná to znamená úplně něco jiného.