SUPERSPRINT

Odpisy auta, když jsem neplatil silniční daň

Chci se zeptat, jestli si můžu do výdajů za rok 2010 dát odpisy auta i přesto, že jsem neplatil v roce 2010 silniční daň ani v jednom měsíci? Nebo jestli je možné dodatečně zaplatit silniční daň třeba jen za jeden měsíc v roce 2010 a odpisy uplatnit? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Hlada

Odpis auta je výdaj rozpočítaný na víc let. Na používání auta nemá žádnou vazbu, takže je to součást výdajů. Jestliže jste neplatil silniční daň, nemůžete uplatnit náklady na provoz auta, protože nesmělo být v provozu. Stejně ale musíte do konce ledna podat přiznání k silniční dani s vyjádřením, že jste vozidlo nepoužíval.

Další odpovědi
Jambalaya

Podmínkou uplatnění odpisů je zařazení vozidla do obchodního majetku. V případě, že je majetek jako obchodní zařazen, pak není podstatné, zda je k výdělečné činnosti za nějaké období využíván, či nikoliv a silniční daň musí být uhrazena vždy. Jedinou vyjímkou je uložení značek vozidla v obchodním majetku do depozita, což ovšem nebude nejspíš tento případ.