makra

Odpis osobního automobilu

Zdravím, měla bych dotaz ohledně likvidace a odpisu osobního automobilu. Mám platnou Technoickou do srpna/2013, vím, že už auto neprojde další, prot jsme uvažovali, že by jsme nechali auto zlikvidovat, a nebo by jsme ho někomu darovali popř. prodali na náhradní díly. V případě prodeje na ND se jak postupuje na úřadě??? V případě, že by nový majitel neměl žádnou kupní smlouv a nechtěl už přepisovat auto kvůli eko poplatku, prostě by mu to doma stálo jako vrak na náhradní díly! JJaké papíry k tomu potřebuji? nebo si vše nechají na MěÚMděkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
anonym

V podstatě Vám vlastně o odpis osobního automobilu nejde. Chcete se jej zbavit a potřebujete vědět, co je v tom případě třeba udělat. V každém případě je třeba sepsat kupní smlouvu, i kdybyste se rozhodli, že cenou bude symbolická 1,–Kč. Do této smlouvy uvedete, že se automobil odprodává jako vrak na náhradní díly. Potom bude zodpovědnost za likvidaci automobilu na novém vlastníkovi. Vy si budete ale muset vyřídit na evidenci motorových vozidel vyřazení automobilu a budete muset odevzdat SPZ. Veškeré náležitosti máte uvedené níže:

Vše najdete na www/registr-vozidel.cz

Vozidlo lze trvale vyřadit z evidence motorových vozidel jen při splnění zákonem stanovených podmínek (viz. níže).
U vozidel rozebraných (zlikvidovaných) do 1.5.2004 není nutné dokládat protokol o ekologické likvidaci, ale postačuje čestné prohlášení vlastníka vozidla. Tento dokument však musí obsahovat veškeré důvody, které vedly např. k zániku dokladů k vozidlu (velký TP a ORV), popř. registračních značek včetně data, kdy bylo ukončeno povinné ručení na vozidlo.
Pokud zanikly všechny doklady k vozidlu včetně tabulek s registrační značkou, nahrazuje tyto podklady výpis z centrálního registru vozidel.
Jak postupovat při trvalém vyřazení vozidla?
Žádost o trvalé vyřazení vozidla je nutné podat osobně či v zastoupení na příslušný úřad.
Dodáte potřebné podklady v originále či ověřené kopie – velký technický průkaz (dále jen „TP“) v originálu
osvědčení o registraci vozidla (dále jen „ORV“), tj. malý technický průkaz v originálu
registrační značka (dále jen „RZ“)
doklady vlastníka/ provozovatele v originálu, kopii či ověřenou kopii
souhlas vlastníka, je-li odlišný od provozovatele (plná moc)
doklad o ekologické likvidaci nebo
čestné prohlášení o důvodu zániku vozidla do 1.5.2004 nebo
čestné prohlášení o jiném využití vozidla (např. kurník pro slepice) od 1. 1. 2009