Avatar uživatele
autacek

Odnese sebou velká voda z řek i ryby ?

Je povodeň poznat na následném lokálním stavu rybí populace ? Skončí tyto sladkovodní ryby třeba až v moři, a v jakém poměru dokáží s proudem vody a nečistotami bojovat a následně přežít a neuváznout třeba na mělčině?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, Lucijej před 3979 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lucijej

„Rozvodnění řek může způsobit, že ryby při hledání útočiště před velkou vodou se rozplavou i do rozlitých úseků řek a při poklesu vody tam mohou zůstat,“ řekl hospodář revírů Rady Českého rybářského svazu Branislav Ličko.
http://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/dest-a-povodne-horsi-uroda-a-mene-ryb_272100.html?show­Tab=diskutova­ne

Při běžném zvýšení hladiny (třeba při jarním tání) dravý tok strhne a odnese níž vše, co se nedokáže udržet ve vodním proudu. Při opravdové povodni, kdy se korytem kromě vody sune i štěrk a se zlověstným duněním převalují balvany, fungující jako mlýnské kameny, dochází ke značnému poškození drobné zvířeny říčního dna a samozřejmě i ryb. Útočišť, kde se dá přežít, je jen velmi málo – jsou to boční přítoky a klidné zátočiny. V případě tak velké povodně, jako byla ta letošní, se však i velké tůně mění v jediný nezvladatelný proud; zrádnou zdánlivou záchranu však rybám nabídnou nově vzniklé dočasné tůně, které se vytvářejí v místech prohlubní v říční nivě, do které se voda rozlila. Tyto tůně se však stávají smrtonosnou pastí, protože brzy po kulminaci hladiny ztrácejí kontakt s říčním tokem a ryby v nich zůstávají uvězněny. Voda během několika hodin až dnů odteče a vsákne se, ryby leknou a stanou se vítanou kořistí šelem a dravých ptáků. Tragédie jedněch tak je požehnáním pro druhé – ostatně tak to v přírodě vždy fungovalo. Ostatně i pro člověka v dobách pravěkých i ne tak vzdálených znamenal sběr ryb, vyvržených na mělčiny povodní, krátké období hojnosti.
Dnes je tu však moderní člověk, který se snaží bezmocným rybám pomoci. V okolí velkých řek organizovaní rybáři po povodních dělají záchranné akce a vracejí ryby zpět do řek. Vedlejším efektem takového vysbírávání dočasné tůně je dobrá představa o složení rybí osádky toho kterého toku.
http://krkono­se.krnap.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&task=view&id=9132&I­temid=2

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Toto platí spíše na menších řekách kde prudký proud strhne ryby do klidnějších úseků.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
horaad

Je to možné, ale spíše ne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek