autacek

Odnese sebou velká voda z řek i ryby ?

Je povodeň poznat na následném lokálním stavu rybí populace ? Skončí tyto sladkovodní ryby třeba až v moři, a v jakém poměru dokáží s proudem vody a nečistotami bojovat a následně přežít a neuváznout třeba na mělčině?

Nejlepší odpověď
Lucijej

„Rozvodnění řek může způsobit, že ryby při hledání útočiště před velkou vodou se rozplavou i do rozlitých úseků řek a při poklesu vody tam mohou zůstat,“ řekl hospodář revírů Rady Českého rybářského svazu Branislav Ličko.
http://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/dest-a-povodne-horsi-uroda-a-mene-ryb_272100.html?show­Tab=diskutova­ne

Při běžném zvýšení hladiny (třeba při jarním tání) dravý tok strhne a odnese níž vše, co se nedokáže udržet ve vodním proudu. Při opravdové povodni, kdy se korytem kromě vody sune i štěrk a se zlověstným duněním převalují balvany, fungující jako mlýnské kameny, dochází ke značnému poškození drobné zvířeny říčního dna a samozřejmě i ryb. Útočišť, kde se dá přežít, je jen velmi málo – jsou to boční přítoky a klidné zátočiny. V případě tak velké povodně, jako byla ta letošní, se však i velké tůně mění v jediný nezvladatelný proud; zrádnou zdánlivou záchranu však rybám nabídnou nově vzniklé dočasné tůně, které se vytvářejí v místech prohlubní v říční nivě, do které se voda rozlila. Tyto tůně se však stávají smrtonosnou pastí, protože brzy po kulminaci hladiny ztrácejí kontakt s říčním tokem a ryby v nich zůstávají uvězněny. Voda během několika hodin až dnů odteče a vsákne se, ryby leknou a stanou se vítanou kořistí šelem a dravých ptáků. Tragédie jedněch tak je požehnáním pro druhé – ostatně tak to v přírodě vždy fungovalo. Ostatně i pro člověka v dobách pravěkých i ne tak vzdálených znamenal sběr ryb, vyvržených na mělčiny povodní, krátké období hojnosti.
Dnes je tu však moderní člověk, který se snaží bezmocným rybám pomoci. V okolí velkých řek organizovaní rybáři po povodních dělají záchranné akce a vracejí ryby zpět do řek. Vedlejším efektem takového vysbírávání dočasné tůně je dobrá představa o složení rybí osádky toho kterého toku.
http://krkono­se.krnap.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&task=view&id=9132&I­temid=2

Další odpovědi
mosoj

Toto platí spíše na menších řekách kde prudký proud strhne ryby do klidnějších úseků.

horaad

Je to možné, ale spíše ne.