fotkyznovin

Lze odmítnout vypovídat u soudu ze strachu??

Dobrý den.
Jako svědek jsem podal vysvětlení na policii, avšak mám strach vypovídat u soudu, neboť mi někdo o kom jsem mluvil zřejmě psal výhružnou sms z internetu.

Bude vůbec chtít soudce abych šel k soudu? Je možné aby soud použil pouze mé podání vysvětlení a nějak ji anonymizoval, z důvodu mé ochrany? Abych se k soudu nemusel dostavit.
Mám vážně strach.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Obrať se na PČR (ideálně na policistu zodpovědného za vyšetřování daného případu) a požádej o přímé spojení na něj či jím určeného ´zástupce´ (a pro identifikaci o číslo vyšetřovacího spisu – spisovou značku). V případě ohrožení jej pak kontaktuj. Pokud ti nebude chtít vyhovět, požádej o přezkoumání patřičného státního zástupce.
PČR (případně státní zastupitelství) a soud pak mají různé možnosti na tvou ochranu (podle stupně hrozícího nebezpečí).
Doplňuji:
Jen dodám – nemáš právo odmítnout výpověď (kromě definovaných případů), ale máš právo na utajení totožnosti i podoby, například.

Další odpovědi
Dochy

Nejsem si jist. Nechtělo by to tu SMS policajtům ukázat?
Nikdy jsem v podobné situaci nebyl. Ale obával bych se, že pokud teď tomuto nátlaku ustoupím, budu se pořád bát co dalšího přijde.

novaky

buď v klidu. Svoje zájmy můžeš hájit „všemi prostředky“ tedy i lží, chceš-li.
Soud nevyjímaje
K soudu se dostav, pak jednej podle sebe

fotkyznovin

Znamená to tedy že mám zkontaktovat kriminální policii kde jsem vypovídal, seznámit je s tou sms, a požádat zda je možné utajit mou totožnost a podobu, po celé pokračování řízení? bylo by to takhle možné? takže ze spisu by zmizelo mé jméno a bylo by vedeno někde stranou?
Protože strach opravdu mám, ten chlap je magor a pokud bych nebyl takto chráněn tak asi u soudu využiji práva nevypovídat.

Děkuji.

zzzzz

Přesně tak. Neboj se zkontaktovat i státního zástupce nebo soudce.

Pokud to odmítnou, tak vždy může člověk ztratit paměť, jako třeba nejsem si jistý, nevzpomínám si atd.