Matiselis

Odložit NTB pro prodloužení (respektive zachování) životnosti?

Dobrý den,
mám dva notebooky. Jeden (malý) si beru do školy, druhý (větší) mám na doma. Pokud bych ten malý NTB odložil a nepoužíval třeba 4 měsíce, bude i přesto „zastarávat“? Nebo prostě tím, že se nebude používat, tak se nebude jeho stav zhoršovat, nebude se opotřebovávat…
Omlouvám se, nedovedu problém vyjádřit srozumitelněji. Snad jsme mě pochopili.
Je to vesměs stejné, jako kdybych chtěl zmrazit na pár měsíců člověka (neboli uložit NTB do krabice), aby za tu dobu nezestárl.
Děkuji za odpověď

Odpovědi
_Bůh_

Myslím, že to v zásadě nebude mít žádný vliv. Baterie ti v notebooku odejde na základě počtu nabíjecích cyklů nebo protože zůstala dlouho vybitá, a u zbytku záleží, jestli to rozmlátíš nebo ne.

led

Každé technické zariadenie pri starnutí podlieha dvom základným typom stárnutia:
technické a „morálne“. To druhé najčastejšie používajú výrobcovia a predajci najčastejšie mediálne na potencionálnych zákazníkov. Morálne stárnutie je teda v skutočnosti pohľad na „modernosť“ zariadenia, nie na jeho schopnosť vykonávať prácu, pre ktorú je určené.
Pre zaujímavosť napríklad
spisovateľ George Raymond Richard Martin používa počítač na písanie svojej Piesni ľadu a ohňa. Na túto prácu mu stačí aj počítač s DOS a jednoduchý textový editor aj nepripojený k internetu, ale verejná mienka je šokovaná, ako to, že na tvorbu svetoznámych aj sfilmovaných kníh nepoužíva najmodernejší počítač. Ten „moderný“ používa na virtuálne stretnutie so svetom. (informáciu si hravo nájdete na internete)
Pri technickom zastarávaní sa musíme zamyslieť nad prirodzeným opotrebovaním – tu najčastejšie poznáme opotrebovanie akumulátora (nie je pravda, že musí vydržať plnefunkčný celú záručnú dobu pre počítač. Jeho opotrebovanie je rýchlejšie, pretože okrem toho, že nikdy! nie je plne vypnutý (pretože napája základné systémy pc potrebné na spustenie počítača aj bez užívateľského operačného systému). Ďalšie technické zariadenie je závislé od vyžadovanej práce. (toto sa pri nepoužívaní relatívne technicky neopotrebováva)
Potom je softwarové vybavenie, kde k technickému opotrebovaniu síce nedochádza, ale vplyvom tlaku výrobcov a dodávateľov dochádza k tzv.morálnemu opotrebovaniu. Mladý človek predsa nemôže používať starú (čo má viac než 1 mesiac je staré) techniku. ako by potom vyzeral pred kamarátmi!

Zatiaľ stačí, isto sa nájdu odborníci a „odborníci“ ktorí to vysvetlia lepšie „ty brďo, čo si šiši, ty máš starý comp Ty nie si ako môžeš byť na FB (Instagrame a iných sociálnych sieťach) IN?“

nyjono

Odložení na několik měsíců nehraje roli.
Zastarávat bude stejně. Po zapnutí se provedou aktualizace a za více měsíců až let bude systém tak jako tak zastaralý.
Co se týče výdrže baterie, je už zde popsáno a zase, pár měsíců není podstatné.