david22

Odkud vzniklo sousloví „rozbít stan“ ?

Stany se přece staví.

Nejlepší odpověď
annas

Rozbíti tábor, ležení apod. poněkud . zast. = zříditi, vystavěti.

V údolí pod hradem rozbito bylo ležení voje Žižkova.

Slovo je již staročeské – význam slovesa ovlivňuje předpona roz -, která má význam jakéhosi šíření na všechny strany – rozšířiti, rozložiti se atd. Takže když se někde bojovalo, bojovníci ( základ sloveso bití) si rozložili stany …

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=roz­b%C3%ADti&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Další odpovědi
Drap

Ropzbít, znamenalo postavit,/zabrat určité území/ pochází to zřejmě z vojenského žargónu,. Taky se rozbíjelo vojenské ležení.