Bramboura

Odkud vzniklo slovní spojení ,,mít rito''? :)

To samé jako například mít kšeft nebo mít zakázku. Třeba, jako když řekne taxikář, že mu dole čeká rito.

Nejlepší odpověď
annas

,
Původ – původ slangový /argotický výraz. " Rippl v r. 1926 uvádí tvar rit nebo ryt, doslova jízda drožkou či pasažér v drožce. Zřejmě z německého Ritt jízda ´jízda na koni, to z reiten. Taxi Ritt = jízda taxíkem, dnes častěji Taxi-Fahrt.
Dříve výraz označoval také zavazadlo, riťák pak zloděje zavazadel"

V jezdeckém slangu rito: angažování jezdce pro koně, který má v dostihu šance.
Podle Slovníku nespisovné češtiny, Kolektiv aturoů

Výraz se" počeštil" na rito. Jde o přnesený význam z jezdectví. I taxikář má šanci, že získá peníze, tedy jistým způsobem je výdělek pro něho „výhra“. Pokud ho někdo nezabije. :((

anonym

To vzniklo v r. 1954, kdy šlechtična Rita hodně cestovala a byla štědrá na zaplacení jízdy. Tak vzniklo „mít ritu, rito“, znamená to dostat dobře zaplaceno 🙂