annas

Odkud se vzaly úchvatné duhové barvy ve vodě jezera The Morning Glory?

Dostala jsem nádhernou prezentaci … Našla jsem jen anglický zdroj, lišta Tolbar u Mozily ještě nefunguje.
Doplňuji:
Hanulko, děkuji. Hledala jsem v liště, ale zřejmě vložila dotaz špatně. Sama na to upozorňuji, ale někdy se nezadaří.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Dnes je jezero vnímáno jako přírodní úkaz, jelikož se pyšní přímo duhovými barvami. Kromě modré a zelené se po jeho obvodech nacházejí i výrazně žlutá a oranžová, místy až do červena.

Přestože se jedná o mimořádnou podívanou, důvod jejího vzniku už tak atraktivní není. Turisté totiž do jezírka celá desetiletí házejí mince pro štěstí a právě ty způsobily špatnou průchodnost tepla a celkově snížily jeho teplotu.

Částečky a bakterie uvolňované z mincí jsou příčinou chemických reakcí, tyto bakterie se postupně propracovaly až nahoru na hladinu, kde u okrajů tvoří barevné lemování. Svou roli zde hrají i řasy nacházející se v jezírku

před časem jsme zde již o tom diskutovali , pokud to najdu -vložím dodatečně

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/koktej­l/230416-podivejte-se-na-duhove-zbarveni-jezera-v-parku-yellowstone.html

Další odpovědi
dědapetr

Yellowstone – vstup do nitra země

Barevné vodní nádrže se předhánějí ve své kráse a pestrosti barev. Jejich zbarvení závisí na kyselosti vody. Nejdůležitější je však její teplota, která směrem k povrchu postupně klesá. S teplotou souvisí výskyt různých druhů mikroskopických organismů, jako jsou bakterie a řasy. V nitru horkých pramenů začíná barevné spektrum jasnou modrou barvou, potom následuje barva smaragdová a světle žlutá. Duhový prstenec uzavírá sytě oranžová až žlutohnědá. Vápencové vrstvy zabarvují do jemných odstínů také sloučeniny síry, železa a manganu. Mezi nejpůsobivější vodní nádrže patří bezesporu na fotografii zobrazený tyrkysově žlutý Morning Glory Pool.

http://www.hed­vabnastezka.cz/ze­me/amerika/usa/y­ellowstone-vstup-do-nitra-zeme/