Odkud se vzalo tradiční vyobrazení srdce?

Odkud se vzalo tradiční vyobrazení srdce když skutečné srdce vypadá úplně jinak?

Nejlepší odpověď
annas

Využijte archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-srdce-kresli-takhle

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-tak-kresli

""Pra-předlohou symbolu byl malý lístek břečťanu

Původní forma symbolu srdce byla odvozena z listu břečťanu, jenž se ve starých dobách orientálních kultur používal jako ozdoba. Objevuje se na amforách a jiné lakované keramice už od roku 3000 před naším letopočtem. Postupně se dostal do Evropy, kde jej převzali Řekové a později Etruskové a Římané.

Na řeckých vázách ho lze najít v podobě stylizovaných výhonků révy a často se dává do souvislosti s bohem vína Dionýsem, který představuje vášnivé a smyslné prvky lidského života.

Ušlechtilá stránka jeho významu vnikla tehdy, když se začal břečťanový list používat při výzdobě hrobek. Jelikož je břečťan velmi odolná a trvalá rostlina, sloužil jako dokonalá představa lásky a vzpomínek, které „jdou až za hrob“.

Některé zdroje tvrdí, že způsob, jakým břečťan roste těsně při svém hostiteli, představuje milující oběť a oddanost. Proto se začal břečťanový list objevovat na řeckých a římských náhrobních kamenech a na raných křesťanských hrobech v katakombách jako symbol věčné lásky.

Změna zeleného listu na červené „karetní“ srdce pak trvala ještě několik staletí. Lví podíl na tom mají středověká literatura a dvorská láska. Inspirováni starověkými ilustracemi dali klášterní ilustrátoři zelenému listu novou barvu – červenou. atd.

http://www.epochti­mes.cz/20121113­20311/Symbol-srdce-jeho-vznik-a-vyvoj.html