Mirdas

Odkud se vzalo slovo " PIVOT " ?

Samozřejmě že je to důležitý hráč při basketbalu.
Ovšem kde má a jaký původ ?

Nejlepší odpověď
annas

pivot(man) – ‘střední útočník v košíkové či házené

K nám se slovo dostalo z anglckého pivot tv., doslova čep, obrtlík, střed, člověk, kolem něhož se vše točí.

Slovo je ale francouzského původu..

J. Rejzek: Etymologický slovník

--
Stejně anglický etymologický slovník uvádí původ ze staré francouzštiny ve stejném významu – čep,, otočná atd.

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=pi­vot&searchmode=no­ne

Pivot je původem slovo francouzské, přešlo do angličtiny a z angličtiny do češtiny.
j
Doplňuji:
Ad quentosi, byl jste o chvíli rychlejší. Ověřovala jsem v českém i anglickém zdroji. Franouzský původ uvádí i jazyková příručka.

Další odpovědi
quentos

No, ono to je trochu složitější, my to máme sice půjčené z angličtiny, ale prapůvodně pochází z francouzštiny (počkat, takže se čte správně „pivo“, ne? :{D> ), kde původně znamenalo „čep pantu“.

Zdroj: http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=pi­vot

Lamalam

Má původ v angličtině, kde to znamená „bod otáčení“.