bolak

Odkud se vzal první Hruška?

Jakým způsobem přišel ke svému příjmení pan Hruška? A proč třeba neexistuje i pan Jablíčko?

Nejlepší odpověď
annas

Hruška – původ z obecného pojmenování hruš = hrušeň; Je i zdrobnělý Hruštička, něčím malý, třeba výškou, Hruška..

Kdy se objevil první Hruška, nevíme, protože povinnost uvádět příjmení vznikla až v 18. století. Měl doma hrušně, pěstoval hrušky, nebo je měl rád.

Pana Jablíčka jsem nenašla, ale jen p. Jablunku, Jablonku, Jablečníka. Takže to vypadá, že původ příjmejí je od stromu jabloň, nebo to byl obyvatel Jablonného, možná i Jablonce.
Takže nejde o příjmení odvozené od plodu, ale od jablka. Jablečník měl rád jídlo jablečník.

D. Moldanová: Naše příjmení
Doplňuji:
příjmení …od plodu, ale od stromu.

Další odpovědi
arygnoc

nebude náhodou z Plané?

honza19hk

asi ze stromu.