autacek

Odkud se k nám dostal africký mor?

Nejlepší odpověď
marci1

Virus se šíří mnoha cestami: přímým kontaktem mezi zvířaty nebo klíšťaty. Může se také šířit v mase a tkáních zvířat, kde virus vydrží značnou dobu. Právě poslední zmíněná cesta byla zřejmě jednou z dominantních, jak se nemoc šířila z Ruska do zemí Evropské unie. Po krátkou dobu (asi dva dny) může virus přenášet také některý bodavý hmyz.
„K častému rozšíření viru do nových lokalit dochází při zkrmování tepelně neopracovaných zbytků jídla, které obsahují vepřové maso či produkty kontaminované virem,“ uvádí MVDr. Pavel Barták z Národní referenční laboratoře pro klasický a africký mor prasat. 🙂
Podrobněji ve zdroji:

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ve­da/2164276-africky-mor-prasat-muze-byt-stoprocentne-smrtici-dostal-se-k-nam-z-vychodu

Další odpovědi
dudu

Mě osobně by zajímalo spíše odkud a jak?
Včera jsem si např. přečetl, že za vším stojí zlé kapitalistické živly, které usilují zlikvidovat u nás většinu menších chovů prasat. Údajně mají za cíl rozšířit nákazu po celé ČR, což této skupině znemožní produkovat vepřové až po dobu tří roků. Takto se dále prohloubí naše závislost na importu a diktátu cen. Pokud ovšem nejsou za vším mimozemšťané!

Drap

Jak už název napovídá, tak z Afriky.