Kelt

Odkud se bere oxid uhličitý, který vydechujeme, a kolik ho vznikne?

Obecně dýchání, nádech nosem, výdech ústy nebo nosem. Při jednom nádechu přijmu 1 litr vzduchu, tj. 1000 ml a to obsahuje 210 ml kyslíku, spočítám si kolik je to gramů, resp. miligramů a toto množství bude reagovat s potravou v těle podle rovnice C6H12O6 + 6O2 = 6H2O + 6CO2 (oxidace sacharidů). Mám-li jiný objem plic, bude jiné množství přijatého vzduchu, ale pořád se to bude řídit danou rovnicí a bude se lišit množství vzniklých produktů, bude odcházet voda a oxid uhličitý. Otázkou je, zda reakce bude probíhat takto kvantitativně a zda se veškerý kík spotřebuje na oxidaci cukrů resp. dalších produktů? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

CO2 je konečný metabolit (mimo jiných) veškeré potravy obsahující uhlík. Část uhlíku se z organismu vyloučí i v podobě jiných produktů, které jsou obsaženy v lejnu, popřípadě v podobě metanu v našich prdech. Část potravy je metabolizována anaerobně, především ve střevech. Takže to neprobíhá kvantitavně podle tvé rovnice. Konečné množství vydechovaného CO2 záleží především na množství a složení přijímané bašty.

Další odpovědi
Dochy

Jen (malá) část vdechnutého kyslíku je využita tělem. Většina je zas vydechnuta. Proto je také reálné provádět umělé dýchání. Kdybychom vydechovali jen CO2 bez O2 tak bychom zachraňovaného reálně dusili…