annas

Odkud pochází úsloví „Milosrdný samaritán“ a komu se tak říká?

Nejlepší odpověď
vagra

Úsloví pochází z Bible a podle ní se tak říká člověku,který své bližní miluje a prokazuje jim milosrdenství.

Zdroj: Lukáš 10, 25–37

Další odpovědi
BEAES

Příběh o milosrdném Samaritánovi, který Ježíš vypráví nejmenovanému zákoníkovi, patří k nejznámějším biblickým textům – i lidé kteří neznají děj, alespoň většinou vědí, že „samaritán“ se říká člověku, který někomu pomáhá v jeho nouzi – například obětavé sestřičce v nemocnici nebo třeba kamarádovi či kamarádce, kteří si jsou ochotni vždycky udělat čas na člověka, kterého tíží nějaké trable. My bychom jeho příběh jistě dokázali odříkat už od nedělní školy: Nějaký počestný chlapík byl přepaden neznámými lumpy a v zuboženém stavu ponechán na cestě, daremný kněz a daremný levita dali přednost svému pobožnůstkářství a nebožáka obešli velkým obloukem a teprve Samaritán, od kterého by to nikdo nečekal, to byl panečku charakter – zastavil se, aby pomohl, a ještě se v hospodě ukázal jako grant, když za zraněného zaplatil péči i hostinskému. Tady milý zákoníku vidíš, co to znamená „milovat bližního svého“ a my si z toho odneseme, že máme v nouzi pomáhat každému, ať je to Petr nebo Pavel.

I na DVD vyšel pěkný příběh na toto téma
http://www.gi­mel.cz/index.php?g=dvd_m­ilosrdny_sama­ritan_ddvd0080

Zdroj: http://coena.e­dunix.cz/Member­s/grombi/kaza­ni/rcl-c/samaritan/