Avatar uživatele
quentos

Odkud pochází příjmení Vrecion?

Dogooglil jsem se jen neurčitého dohadu o spojitosti se slovenským „vrecko“, ale to se mi nezdá příliš pravděpodobné­. Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1069 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Těchto příjmení je u nás málo. na Slovensku víc.

Krameriův slovník je nedostupný.

Vypadá to, že základem je tvar vreci+přípona on je zřejmě z němčiny. Takže příjmení zřejmě vzniklo v Německu či Rakousku, možná i v Uhersku, jak uvádí Bernolák. .

Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825. – vrece, vreco, vreci.

lhttps://slov­nik.juls.savba­.sk/?w=vrece&s=e­xact&c=y384&cs=­&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=­orter&d=scs&d=­sss&d=peciar&d=ssn&d=h­ssj&d=bernolak&d=nou­ndb&d=orient&d=lo­cutio&d=obce&d=pri­ezviska&d=un&d=ps­kcs&d=psken#
¨

Třeba to mohl být zloděj kapsář. To zakončení -on zní cize. .
--

Ještě jsem hledala, našla jsem, že v češtině existovalo slovo vřece, vřecko, vřecouško jako pytel, měch. Zajímavá otázka, lze najít jen ve starší etymologii.

V. Machek uvádí

"vřecko, lašsky vreco – jinak slovo žije jako knižní houbařský termín.. Slovensky vrece, – pyte, zdrobněle vreco kapsa, vreckovka kapesnlk. Rusky veétje, slovinsky i srbochorvatsky vreča. Z vert-je se spojuje s litevským virtine svazek a se slovesy -vříti za litevské vérti. –

  • vřít – jen s předponami – např. do-vřít, ot-vořit, . latinské aperio – otvírám , operio zavírám.

vše od indoevropského. *u̯er-.‘zavřít, pokrýt; bránit, chránit’
Jiné je vřít – vařit.

Na Slovensku – (Drotar) kapsusi poscele, vrecom sa odzeje, ešče sa mu, ešče, o frajerce sneje; Nechoď k nám, ne-choď k nám, ty nemeckô vrec"

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Já jsem se dogůgli ke stejnému původu, pokládám to za možné: https://www.prij­meni.cz/Vreci­on/narozeni

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek