Odkud pochází příjmení Steklý a Hnát? Děkuji

odkud pochazi prijmeni stekly a hnat?dekuji

Nejlepší odpověď
annas

To máte nějaký domácí úkol? Už jste druhý (druhá), kdo se ptá.

Hnát – 2 možnosti původu:

  1. z podst. jména hnát – kloub, kost, úd; hnát – stsl. gnat (střněm. knote)
  2. ze slovesa hnáti – pronásledovati, poháněti – ze stsl. gnati (střněm. laufe, treiben).

Steklý – stč. vsteklý, vzteklý, zteklý – zuřivý, divoký. Zápisem do matriky, hláskovými odměnami vznikla podoba Steklý.

Podle staročeského slovníku

Doplňuji:
Řekla bych, že je to české příjmení, protože slovo se uvádí již ve staré češtině i slovanských jazycích.

Steklý je původem české příjmení.