Ptám se

Odkud pochází pokrm „dědek“?

Babička nám dělávala kroupy se zelím a uzeným (něco na způsob kuby bez hub) a jmenovala to dědek. Na internetu nic není a teď už se babičky nezeptám. Odkud to jídlo pochází? A víte někdo přesný recept?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, v které oblasti babička žila. Pro stejné pokmy jsou v různých oblastech rozdílné názvy.

Ale uvažovala bych takto: Říká se – že jednou kroupa vyvolává tři prdy.
Zřejmě tomu tak bylo u dědka, proto se kdysi o starém dědkovi říkalo – že je to starý, ubrblaný, uprděný chlap… Možná kvůli tomu se tento pokrm pojmenoval dědek. 🙂

Jinak recept v odkazu.

http://www.re­cepty.cz/recep­t/staroceske-zeli-s-kroupami-a-uzenym-148146