Avatar uživatele
Zlatý

Odkud pochází podoba čerta? Kde se u nás můžeme setkat s pojmenováním čert?

Znáte úsloví, literaturu, domy apod.? Uvedu příklad - Vem tě čert, To mi byl čert dlužen, Šijou s tebou všichni čerti - jak je chápete?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

já si vzpomínám,že jako dítě se vyvorávaly brambory čertem.
Čert (čort v jiných slovanských jazycích) je bytost slovanské mytologie, kterou vyjadřuje pohádková bytost žijící v pekle. Má rohy, ocas, kopyto a je „přičmoudlá“. Peklo opouští, aby získala duše hříšníků. Většinou se je snaží získat formou úpisu.

http://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Podoba čerta zřejmě vychází z mnoha různých bytostí, především z antické mytologie. Vzhledem i povahou se nejvíce podobá satyrům a Panovi, bohu pastvin.
Pokud je čert andělem, svrženým z nebes, můžeme jeho původ odvozovat i od Titánů, kteří byli poraženi ve válce s řeckými bohy, a také od Héfaista, jejž Zeus svrhl z Olympu - Hefaistos byl rovněž nevzhledný a kulhal.
Ve slovanské mytologii se objevovaly podobné bytosti, nazývané ďas a běs.
Setkat se s ním můžeme u nás, hlavně v pohádkách,např.-
S čerty nejsou žerty,Čertův švagr,Hrátky s čertem,Čert a Káča,Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/% C4%8Cert


Avatar uživatele
Zlatý

Šijou s tebou všechni čerti - aktivní dítě které v danou chvíli zlobí a každou chvíli vymýšlí jinou ptákovinu.
Vedle vyorávače brambor (velké kolo s proutěnými lopatkami které se podle rychlosti chůze koně, krávy, traktoru otáčelo a rozhazovalo zeminu s brambory nadzvednutou z brázdy po poli) je zřejmě čert i součást mlecího ústrojí mlýnů a nebo v kovárně. To si už nevybavím v jaké souvislosti jsem to slýchal.
Otázka jaká podoba čerta je myšlena - jsou i jako myslivci, mládci, kováři apod. Podle potřeby se proměňují.
A jeden příběh ze součastnosti. Starosta obce potřebuje peníze pro stavbu školky, vybavení školy a dotování veřejné dopravy. Dotace nedostane a vzoufalství podepíše upis s čertem s tím , že obec vše do roka bude mít zajištěné, ale čert si starostu odnese. Po roce čert přijde a ještě nabídne starostovi šanci, že pokud nesplní jedno z jeho tří přání, zustane na našem světě. První přání obchvat obce aby kamióny nejezdily přes obec - zahřmí a obchvat je tak rychle postaven, že aktivisti nestačili podat odvolání. Druhé přání - zajištěné financování obce v následných letech - zahřmí a do obce se trvale přihlásí úspěšní podnikatelé a tak obec má příjem z jejich řádně odevzdaných daní. Starosta je smutný, že bude muset do pekla, ale si říká - pro obec jsem udělal maximu, tak to snad ten úpis měl smysl. Přiletí tedy čert, natěšený na třetí úkol s tím, že potom starostu odnese. Starosta vysloví poslední třetí přání. Zahřmí, zakouří se a čert je pryč. Starosta stojí celý vyvalený před radnicí. Poslední úkol - aby politici v Čechách mysleli a pracovali pro lidi a obce, ne jen pro svoji kapsu čert nedokázal splnit.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.