icurusL

Odkud pochází název konferenčního nábytku?

Konferenční židle, stůl, atd.
Co znamená to „konferenční“ nebo proč se to tak obecně nazývá?

Nejlepší odpověď
annas

Konferenční – odvozený od podstatného jména konference.

Význam slova konferenční
„1. ke konference: k. protokol
2. k. stolek menší, okrouhlý stolek
3. sděl. tech. k. zařízení umožňující dorozumění většího počtu telefonních účastníků současně“

„konference – ‘zasedání, sněm’, vlastně ‘usnášení’, od lat. cōnferre ‘snášet dohromady, slučovat’ z con- ( :kom = ´s)) a ferre ‘nést’.“

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Význam se rozšířil, u nás to vypadá, že v 19. století, (objevuje se až ¨vJungmannově a Kottově slovníku – konfereční nábytek, stůl, pokoj, protokol atd,), ale pojmenování nábytku vzniklo zřejmě z toho, že účastníci na židlích seděli, u stolu, když probíhala konference. O přestávce se posadili ke stolku, třeba diskutovali, občerstvili se aj., – takže tak souvislost s konferencí.

Význam se rozšířil později i pro pojmenování nábytku v domovech. Původní konferenční stůl byl dlouhý.

orestez

Konferenční hňup, místní materiál?