mzm

Odkud je „To ustojím.“?

„Ustojím“ podle toho, že stojím, někdo do mě drcne (fyzicky nebo psychicky) a já zůstanu stát (i obrazně) nebo „ustojím“, že psychický drcanec přejdu se „stoickým klidem“?

Nejlepší odpověď
annas

Jde zřejmfě o posunutí základního významu.

Ustat, řidčeji ustát – ustanout.

Ustat = přestat, učinit přestávku, zanechat něčeho, upustit od něčeho.

Původ slovesa stát (stát se – ustat) je stejný – od indoevropského *stā‘stát’, od něhož je i lat. sistere ‘postavit’,

a). ustat (se) – ustane, ustal – pocítil únavu, unavit se, takže jistým způsobem něco skončit, i když nemusí jít o únavu..

  1. Ustat
  1. užívá se jevech, dějích – utichnout, přestat, skončit – ustal déšť, bouře aj.
  2. zastarale – neurčitý význam – týká se osob .- přestat – ustat v práci

Když jsem to ustál, překonal jsem např. únavu, nebezpečí aj. takže jsem vydržel až do konce něčeho – patří k bodu a)

Je to módní výraz, kdy se původní významy posunuji. Stejně jako „to dám“ – např. udělám zkoušku.

synonyma – i zde vidíte, že je významů mnohem víc.

ustát

  1. přečkat, vydržet, snést, překonat, přežít, přetrpět
  2. vybalancovat, vyrovnat

ustát se

  1. odtát se (voda), usadit se (kal)
  2. unavit se, znavit se, vyčerpat se

Výraz se objevuje u nás v Neomatu, bez určení původu, dále v tisku nejméně 10 roků. Často není možné původ neologismů zjistit.

mzm

annas: ..a nebo jiná možost. :)