Odkud je slovo „Vánoce“? Co znamená? Nehledám jeho význam, ale původ.Proč v den narození Krista „Vánoce“?

Nejlepší odpověď
annas

První křesťané neslavili žádný den jako památku Ježíšova zrození. Pojem Vánoce pochází z toho, že pohané v době, kdy jsou noci velmi dlouhé, slavili k poctě boha Slunce tzv. veliké posvěcené svaté noci. Církev pak dala pohanským posvátným nocem křesťanský význam. Na dobu posvátných nocí 25. prosince ustanovila slavnost narození Krista.

O původu slova Vánoce se dočtete na:

Zdroj: http://www.pou­tnici.com/jaky-je-asi-puvod-slova-vanoce.html

Další odpovědi
hanulka11

České slovo Vánoce vzniklo s největší pravděpodobností z německého Weihnachten, které je odvozeno z germánského „in den wihen nahten“, tedy „ve svatých nocích“. První část slova Weihnachten četli Češi německy jako „vá“, druhou půlku pak počeštili na „noci“.

Tak vznikly vá – noci, později Vánoce. Svátek zřejmě souvisel s pohanskými oslavami zimního slunovratu

VÁNOCE – slovo, jež zaznívá po celém světě. Mladí i staří jsou jím jakoby okouzleni a prožívají chvíle napětí a očekávání. Co vlastně jsou vánoce? Lidé se domnívají, že 25. prosinec je dnem narození Ježíše Krista. Dějiny ovšem o této skutečnosti nepodávají žádnou zprávu a ani pisatelé Bible nezaznamenali datum Kristova zrození. Pouze evangelista Lukáš uvádí jisté historické pozadí a zaznamenává, že se tak stalo v době prvního sčítání lidu v římské říši, které nařídil císař Augustus.
Na základě císařského výnosu se odebral i Josef z města Nazareta do judského Betléma, aby se tu zaregistroval společně s Marií, která v té době čekala dítě. O dalším průběhu se Lukáš zmiňuje následovně: „A stalo se, když tam byli, že se jí naplnily dny, kdy měla porodit. I porodila Syna svého prvorozeného, zavinula jej do plenek a položila do jeslí…“ (Luk. 2,1–7). Neuvádí ale, v který den kterého měsíce se tak stalo. Proč tedy lidé, hlavně křesťané, slaví 25. prosince Kristovo narození, když Bible o datu mlčí? Kdyby to Bůh uznal za vhodné a pro lidstvo potřebné a prospěšné, nechal by apoštoly, aby datum tak významné události zaznamenali! Neudělal to však. Odkud se tedy vánoce – vybájený a tajuplný svátek křesťanů i nekřesťanů – vzaly? Kdy je jejich původ?
http://chat.gra­nosalis.cz/mo­dules.php?name=New­s&file=print&sid=10000

Zdroj: http://www.ok­nodokraje.cz/ar­ticle/1803.pu­vod-slova-vanoce/