Avatar uživatele
Venca1234

Odkud berou stromy bez listů energii?

Dobrý den, pokusím se zformulovat otázku co nejpodrobněji. Měl jsem za to že stromy získávají energii pro růst tak, že pomocí chlorofylu na listech dokážou stromy zachytit UV záření, pomocí kterého pak z vody a oxidu uhličitého vyrábí stavební látky (velmi zjednodušeně popsáno). Jak je tedy možné, že pokud uřízneme strom, tak z pařezu vyraší nové větve, když pařez nemá listy, tzn si nedokáže vyrobit stavební látky? Snažil jsem si to vygooglit ale nedokázal jsem to najít. Za každou odpověď děkuji

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Otazník123, Ametyst před 1049 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Otazník123

Díky energii ze slunečního záření si strom rozloží oxid uhličitý na kyslík (který vypustí) a uhlík který si uloží ve formě glukózy (sloučenin uhlíku který zachytí) jedná se v podstatě o cukr. V glukóze je pak chemicky zakonzervována část energie, kterou strom zachytil ze slunce a použil ji právě na vytvoření glukózy. Tuto energii pak strom umí využít v době kdy nesvítí slunce a nebo nemá listy (noc, zimní období, nebo když mu někdo uřeže větve). Proto taky v noci stromy produkují oxid uhličitý, tak jako většina živočichů. Spalují energii uloženou v cukru (uhlík se opět naváže na okolní kyslík za vzniku oxidu uhličitého a uvolnění energie v původní chemické vazbě) a strom tak získá energii pro svůj růst i bez slunce. Díky této energii pak dokáže vyrašit z pařezu i když nemá listy. Jako stavební kameny svého kmene pak používá i celou řadu dalších látek, některé získá ze země kořenovým systémem a některé opět ze vzduchu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Jen upřesním: látky vytvořené fotosyntézou si rostlina ukládá ve formě polysacharidů (celulóza, popř. lignin).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
RyuzakiKate

A já ještě doplním, že stejně jako živočichové, tak i rostliny mají hormony a některé jsou právě zodpovědné za stimulaci růstu pupenů, postranních větví a kořenů, listů, indukci kvetení atd.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek