radekCZ

odkud asi pochazi jmeno Pytolaj ?

Nejlepší odpověď
annas

Mohlo by to být takto. Žádný slovník původ význam jako celek neuvádí.

Pyt- je praslovanský kmen, staročeské sloveso pytati, stejně je v jiných slovanských jazycích pitati = ptáti se, žádati, vyptávati se. Ve slovenštině rovněž pytať = prosit, žádat.

Lá – praslovanský kmen, stsl.. lajati, česky lát, rusky lajat atd. – rovněž slovanský výraz. = plísniti, nadávati.

Zkuste si spojit oba významy dohromady: žadatel, tazatel (podle zakončení „o“ by mohlo jí o slovenské podstatné jméno) plísní, laje, nadává…

Etymologický slovníík, staročeský slovník, vl. v.

led

annas,
zaujímavé vysvetlenie, ak som pochopila tak by som to preložila asi ako „nespokojený tazatel“
ako by potom pri takomto staroslovanskom spojení „nespokojený nadávající odpovídající“ ?
Kuk do múdrej knižky z antikvariátu…

led

Dr.Axl,
Z vášich príspevkov „Budeš muset poslat odkaz…“ a „No jasně, také jí nikdo do jejího písečku…“ cítim závisť. Spravte si kľudne aj vy ´ordinačné hodiny´a časenky.
Nikto nikomu predsa nezakazuje chodiť do antikvariátu, kúpiť si tam knihu a citovať z nej.
Aj vám doporučujem navštíviť antikvariát, ak riadne knihkupectvo je pre vás drahé a kúpte si príručku slušného správania. Neuškodí si ju preštudovať a dokonca môžte z nej aj citovať.

annas

ad led, knihu jsem náhodou objevila v řádném knihkupectví v menším městě – 3. vydání z r. 2010. Jakoukoliv knihu o původu příjmení (otec Moldanové se rovněž zabýval původem příjmení) jsem sháněla dlouho, dokonce v antikvariátu, ale neměla štěstí. 🙂

Někdy se plvod objeví i na netu, i když často není jednoznačný. Moldanová zmiňuje jednu z možností vzniku pojmenování , ale může jich být mnohem víc. Někdy se shoduje s dalším autorem, jindy se liší.
Proč dotyčný získal to či ono příjmení, je zřejmé např. u slovesných: Vrtal, Zavíral , Opravil, i když nevíme, co vrtal, zavíral či opravil … Příjmení podle povolání: Kolář, Kovář, Sládek aj. jsou nejčitelnější … podobně jako nahrazující křestní jména Matouš, Jindra, Pavel …

led

ad annas
Ďakujem za vysvetlenie " knihu jsem náhodou objevila"
Takže, ak Dr.Vrtal má pôvod mena od vrtania, nemusí dokazovať svoje znalosti vrtania, môže byť aj Dr.Ludský, od slova človek.

annas

Ad led.
Takže, ak Dr.Vrtal … je to tak. Současník může zapojit fantazii a tvrdit, že on ni… za své předky přece nemůže 🙂

anonym

led .. vy jste moc hodna .. vy ho posilate do knihkupectvi .. to ja rovnou do blazince ! :))
je to zavist .. nic jineho … nekdo dostudoval – on ne .. to je to jedine, co s nim mam spolecneho . :)

  • iv-

bolak

i ty seš příliš hodná, já bych ho poslal ještě jinam :)

Drap

Axle, nevím jestli to máš z chlastu, nebo z hulení, ale měl by jsi se sebou asi něco dělat.

anonym

Budeš muset poslat odkaz na zdejší annas (před tím Kerberus), jež se na jména specializuje.
(Do důchodu si koupila v antikvariátu příručku od Moldánové a od té doby tu z ní už po 2 roky pravidelně cituje).

anonym

jo .. a taky me napadlo, co jste si do duchodu koupil vy ?
Kamasutru ? .. je mi jasne, cim vy premyslite ! mozkem to rozhodne neni .. a jestli jo, tak Vam spadl do kalhot … dovoluji si jen to, co vy … take neco " z vaseho soukromi " .. a nahlasujte , nahlasoval jste i v minulosti .. jeste mam mail, jak jste byl hrdy svazak … ! -iv-

annas

iv, nemá smysl něco vysvětlovat. Jen to, že jsem si knížku koupila loni v červnu, takže počítejte dobře … Netajím se tím, že z ní čerpám, na rozdíl od mnohých jiných uživatelů…

Mozek je aparát, jehož pomocí si myslime, že myslíme 🙂

johana 56

@annas
Myslím,že není potřeba nic vysvětlovat.Zdroj netajíte a k níže uvedené citaci není co dodat.

„Podělte de o své vědomosti
Jedním z mnoha způsobů jak pozitivně přispět v rámci komunity je sdílet avoje znalosti a zkušenosti.Vždy se najde někdo,pro koho budou Vaše odpovědi užitečné.“

„Buďte zdvořilí
Pamatujte,že Odpovědi.cz jsou různorodou společností lidí s rozdílnými názory.S každým by mělo být jednáno s respektem.Res­pektování ostatních dělá komunitu lepší pro všechny.“

johana 56

  • svoje- omolouvám se.

manon

Dr.Axl: Hezké od ní, že pomůže odpovědí, žejo? :) Já se už těším na odpověď, protože mi to zní rusky, ale já to nemám kde najít, tak jen čekám na někoho, kdo to najde.

anonym

No jasně, také jí nikdo do jejího písečku neleze a všem nováčkům na ni dáváme reference.
Jen jí úřední hodiny končí s TN, takže večerní tazatele odkazujeme až na 8. hod. ranní.
Jinak v ČR je jich 11, všichni na Olomoucku, viz:
http://www.kdej­sme.cz/prijme­ni/Pytolaj/

manon

Dr.Axl: No ještě aby kvůli tomu držela noční směny :) Ledaže by si někdo z „vás“ tu knížku taky pořídil a pak může večerní tazatele uspokojit bez čekání :) To kdejsme.cz znám, to je zajímavé, ale ten původ jmen nemám.

anonym

Doktore , nedoktore .. pisete v mnoznem cisle – ze " davame " reference .. koho tiom krome Vas myslite ?
Jste zase dneska pil , ze ?
Tak Vas prosim, aby jste radsi abstinoval a sklapnul .. a poslete Adminum .. ja Vas posilam taky !

  • iv-

bolak

pil, on musí..