Avatar uživatele
arygnoc

Odkedy slepci používajú bielu palicu [bílou hůl]?

a kto ju vlastne vynašiel?

;-Q

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, iceT, johana 56, gagaga před 2433 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Bílá hůl má dlouhou historii.
BÍLÉ HOLE - doc
Miloš Svárovský, Pavel Macháček
http://www.google.cz/…
---

"Hůl provází nevidomé po staletí, její funkce však byla omezena pouze na ochranu těla před nárazem do překážky (funkce ochranná). Až ve dvacátém století dochází k významným změnám. Pokrok v oblasti dopravy sebou nese potřebu označení nevidomé osoby. Zkouší se červené praporky (Belgie, 1911) či žluté pásky s třemi černými body (Dánsko, Švédsko, Německo).
Fotograf James Biggs z anglického Bristolu, který přišel o zrak a cítil se ohrožen automobilovým provozem kolem svého domu, si v roce 1921 natírá svoji vycházkovou hůl na bílo, aby se zviditelnil.
Nezávisle na Biggsovi přichází ve Francii v roce 1930 Guilly d´ Herbemontová s návrhem označit nevidomé osoby bílou holí. Inspirací jí jsou pařížští strážníci využívající bílou hůl k organizování dopravy. Za svůj návrh bojuje a vytváří mu značnou publicitu. V roce 1931 financuje z vlastních zdrojů nákup 5 tisíc bílých holí. Přes počáteční nedůvěru se ve Francii bílá hůl jako označení nevidomé osoby prosazuje a rychle se šíří do dalších zemí Evropy. Hůl tak získává též funkci signalizační.
Ve Spojených státech se nejprve (1930) experimentuje s černou holí, kterou zavádí Lion´s kluby jako označení nevidomé osoby v dopravě. Záhy je však černá barva shledána pro motoristy jako nepříliš viditelná a v souladu s Evropou je nahrazena bílou.
Efektivnější využití bílé hole je nepřímým důsledkem 2. světové války. V roce 1944 jsou do armádní nemocnice pro slepé válečné veterány ve Valley Forge v Pensylvánii povoláni Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe, učitelé na Maryland School for the Blind.
Oba považují dosavadní možnosti orientace a mobility (echolokace, orientace pomocí rukou a nohou) za nedostatečné a začínají pracovat na technice využívající jako prodlouženou ruku dlouhou bílou hůl.
Bledsoe začíná školit první instruktory orientace a mobility a postupně se techniky bílé hole šíří i do Evropy, od poloviny 70 let i do Československa (Prof. Jesenský).
Od roku 1964 se v USA připomíná 15. říjen jako „Den bezpečnosti s bílou holí“ (White cane safety day), od 80. let jako „Den bílé hole“ i v Evropě."
atd.Doplňuji:
Už jsem několikrát zmiňovala, že jsem spolupracovala s Tyfloservsiem nejen na akci Bílá pastelka, kterou je možné zákoupit v rámci celonárodní sbírky.. Poprvé to bylo asi před 14 - 15 lety, právě 15. října.

Datum souvisí se Dnem bílé hole, který se slaví 15. října, jak jsem uvedla ve své odpovědi.

Více diskuse

Upravil/a: annas

3 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, led, johana 56 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Fotograf James Biggs z anglického Bristolu, který přišel o zrak a cítil se ohrožen automobilovým provozem kolem svého domu, si v roce 1921 natírá svoji vycházkovou hůl na bílo, aby se zviditelnil.

Zdroj: www.tyfloservis.cz/doc/brozura -bile-hole.doc

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Avatar uživatele
Agneta

To se přihodilo takhle :

Jednonohý potkal na lávce slepce Jamese Biggse, a křičí na něj : "uhni, nebo tě kopnu", a Biggs odpovídá: "to bych chtěl vidět":DDD
nó a od té doby....

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
PetrXY

Na přechodu pro chodce, drtí Tatra důchodce, bílá čapka, bílá hůl, byl to frajer, neuhnul.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava