Danina65

Odkdy se začala zasklívat okna?

Nejlepší odpověď
gecco

Zhruba okolo počátku letopočtu, ve starém Římě…
😉
Ale sklo bylo drahé, takže většího rozšíření dosáhlo zasklívání až ve středověku, cca od 12. století…

Další odpovědi
Agneta

V Holandsku se začaly zasklívat okna obytných domů už ve 14. století, a během 15. už v celé Evropě (kromě východňárů – jako Ukrajina). Zasklívalo se zaléváním olovem. Největší kus skla byl přitom asi jen 20 cm velký. Jinak celkově – ve starém Ř., jak uvádí gecco.

Prostě nás křesťanství* uvedlo do dlouhého spánku, a až v pozdním středověku – spíš začátkem renesance jsme se teprve zase dostali na úroveň starého Říma.
*) známá brzda pokroku

Kepler

Od 10. století začala chrámová okna zasklívat vitrážemi. Od 15. století se zasklívají i okna paláců, radnic a bohatých domů, zprvu technikou vitráže, od 16. století i většími tabulkami.
Více v odkazu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sklo

anonym

Od doby, co se začali rozbíjet.