VelkejDíDí

Odkdy se v Česku vydávají rodné listy?

Popř. pokud znáte literaturu, kde bych se o tom dočetla víc, o jejich historii v Česku atd..

Děkuji, Wikipedie mě opravdu nenapadla :D

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Rodné listy po sekularizaci matrik vznikly z křestních listů. Ty existovaly v podstatě od středověku, ale v té době neexistovaly ještě ani stálé matriky a podobné dokumenty církev vydávala jen šlechticům. Později, u nás cca od 16 století začaly být matriky povinné (spadaly pod fary a vedl je místní duchovní, který také prováděl křty), ale ustalovay se postupně. Vydání křestního listu křtěnci ale nebylo nutností, dělalo se pouze na vyžádání. Od 19. století už bylo celkem běžné, a později se stalo pravidlem, že byl křestní list vydán bezprostředně po křtu dítěte.
Rodný list jako takový vznikl u nás až ve 20. století. Ve 30. – 40. letech se ještě někdy nazýval Křestní a rodný list.
Co se týče literatury, zmínky o vývoji těchto dokumentů najdete hlavně v genealogické literatuře, např. od Blanky Lednické – Sestavte si rodokmen.

Další odpovědi
Pokoslav

Historicky se vyvinul z křestního listu, který o křtu , ale později v něm byly uváděny také údaje o narození pokřtěného. Po přechodnou dobu byl dotyčný dokument označován také jako rodný a křestní list (přibližně v 30. a 40. letech 20. století).

Zdroj: Wikipedie