zjentek

Odkdy existuje vůbec první dálkový ovladač?

Doba, kdy dálkové ovládání přestalo být TABU.

Nejlepší odpověď
annas

Informace z 23. 5. 2012

"V 96 letech zemřel v USA Eugene Polley, který v roce 1955 vynalezl první dálkový ovladač na světě. Model Flash-Matic přepínal kanály a řídil kvalitu obrazu a zvuku tak, že vysílal paprsek na obrazovku se světelnými čidly. Polley za vynález získal roku 1997 cenu Emmy.

Tomuto muži miliardy lidí po celém světě vděčí za to, že nemusejí věčně vstávat a ručně měnit program svého televizoru.
atd.

https://zahra­nicni.ihned.cz/a­merika-usa/c1-55900670-zemrel-vynalezce-dalkoveho-ovladace-na-televizi-podivejte-se-jak-zarizeni-vypadalo

Další odpovědi
led

1 – Prvé diaľkové ovládača boli pripojené káblom k zariadeniu
2 – Skutočne diaľkové vzdušným prenosom signálu boli, až keď ľudia spoznali spôsob bezdrátového prenosu signálu.

Drap, také diaľkové sme mali aj na rádio, heč!

Drap

První dálkový ovladač jsem viděl u jedněch známých cca v roce 1965. Byl vyroben svépomocí pro invalidní paní. Obyčejný vypínač z lampičky a kus drátu. Televize šla z postele zapnout a vypnout.. Tenkrát více nebylo potřeba. Vysílalo se na jednom kanále.

Roman71

Úplně první ovladač, ze kterého jsem se mohl potrhat smíchy, byla latička s gumovým „prstíkem“. Dala se s ní zapínat a vypínat televize a dokonce přepínat programy. Podmínkou bylo, aby byla ovládací tlačítka na čelní stěně televize.
U malé lehčí telky zase hrozilo, že by při hrubším zacházení spadla ze stolku, ale na druhou stranu v takovém „dálkovém ovládání“ nikdy nedošly baterie a fungoval tak dlouho, dokud se nezlomil nebo nebyl sežrán červotočem.

Arne1

K televizoru Rubín 102 z roku 1959 bylo možné dálkové ovládání – jas a hlasitost.

Pruzkumnik

Již od prvních televizí posílali rodiče své děti zvýšit hlasitost/přepnout program :D

Dochy

Dálkové ovládání tady bylo dávno před TV…
„Zaaapniii tooo!!!“ (19. a 20. století)
„Hrr na ně!!“ (15. století)
„Trhej!“ (ví bůh)

Specifikuj co Tě zajímá. Ovládání kabelem (dávno), IR ovladač, radiový ovladač, ultrazvukový, …

dubraro

Když jsem byl dítě, měli jsme televizor Ametyst, vyrobený v roce 1960, který měl možnost připojit dálkové ovládání. Pochopitelně kabelem.

led

Jestvoval ešte aj palicový diaľkový ovládač aj na obyčajný vypinač. Palica predĺžila ruku