Odebrání ŘP, upřesňuji: odvolání pro zkrácení 12ti měsíční lhůty

Dobrý den ještě jednou,

upřesňuji svůj dotaz: jde mi o odvolání/žádost o zkrácení 12ti měsíční lhůty odebrání.

Máte k tomuto informace: kam takovou žádost zaslat + zda je pro zkrácení známý precedenc?

Zdravím,

Jakub F.

Odpovědi
standa

Máte smůlu, protože tento typ „zákazu řízení“ (tzv. vybodování) si musíte ´odkroutit´ celý.

Nelze žádat o zkrácení po půlce odpykaného trestu, jako je tomu např. u jiného typu „zákazu řízení“, který byl udělen na základě trestu, který se oficiálně nazývá ´zákaz činnosti´.

Zákon o silníčním provozu:
§ 123d/1 Vrácení řidičského oprávnění
Řidič, který podle § 123c odst. 3 pozbyl řidičské oprávnění, je oprávněn požádat o vrácení řidičského oprávnění nejdříve po uplynutí 1 roku ode dne pozbytí řidičského oprávnění podle § 123c odst. 3.

§ 123c/3
Příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností při provedení záznamu bodů, kterým řidič dosáhl celkového počtu 12 bodů, neprodleně písemně oznámí tuto skutečnost řidiči a vyzve jej k odevzdání řidičského průkazu a mezinárodního řidičského průkazu nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne doručení tohoto oznámení. Řidič pozbývá řidičské oprávnění uplynutím 5 pracovních dnů ode dne, v němž mu bylo toto oznámení doručeno.