Kura

Může mi být odebrána nenároková složky mzdy za porušení OOPP?

Může zaměstnavatel odebrat nenárokovou složku mzdy jen za to, že mě údajně viděl bez osobních ochranných pracovních pomůcek (brýle + špunty do uší)?
Na tuto situaci mě ani neupozornil, jen si prý udělal k sobě poznámku a na konci měsíce mně odebral celou nenárokovou složku.
On nemusí na takovou situaci reagovat písemně a např. mít svědky? Jak prokáže moji vinu a já svoji nevinu?
Nebo prostě vedoucí je bůh a může si s mou nenárokovou složkou dělat, co chce, podle toho jak se vyspí ten den?

Drape : To je odpověď, která je každýmu ale úplně k (cenzura).
Jenom stále sbíráš trapný bodíky, ale přínos tvých odpovědí je NULA.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jak už napovídá název nenároková mzda, tudíž jde o složku mzdy, kterou ti zaměstnavatel vlastně přidává a to, aniž bys na ni měl nárok. V tomto případě, jak sám říkáš, je zaměstnavatel bůh a záleží na tom jak se vyspí.
Na druhou stranu je možné, že někde ve vnitřních předpisech firmy je stanoveno jak se posuzuje ono nakládání s osobními ochrannými pomůckami a v případě porušení co následuje.

Další odpovědi
Drap

Může. Ochranné prostředky máš nosit.Nenároková složka se to jmenuje pouze proto, že na ni nemáš zákonný nárok.

Mc Merkurion

… von má Drap naprostou pravdu >>> vedoucí ti ji nemusí dát klidně kvůli tomu že se blbě vyspal …

Kura

Mercurione, Drap svou odpověď upravil, až jsem napsal, že je jeho odpověď k ničemu, protože jeho první odpověď byla jen „Může“.

Nehledě na to, že tady se opravdu člověk dozví prdlajz zjišťuju, protože když jsem začal hledat v paragrafech, tak jsem zjistil, že se pletete oba, ba co víc, možná vědomě lžete.

Nic takového co píšete zaměstnavatel nesmí, je na to dokonce i preceneds od nejvyššího soudu, který se tímto zaměstnance zastal a shledal, že nenároková složka se NEVZTAHUJE na porušení bezpečnosti práce, pokud neovlivnila přímo nárok na nenárokovou složku mzdy.

Takže se vemte za ruce a skočte si do zdi.

Mc Merkurion

… a vodkaz by nebyl? … "e přirozené, že za těchto okolností nárok na výplatu takovéto složky mzdy zaměstnanci nevzniká samotným vyvinutím „mimořádného pracovního úsilí“, ale až v důsledku rozhodnutí zaměstnavatele, kterým je jeho mimořádné pracovní oceněno a zaměstnanci konkrétní částka přiznána."https://ww­w.pravniprostor­.cz/clanky/pra­covni-pravo/narokove-a-nenarokove-slozky-odmeny-zamestnance … ano, ona odpověď MŮŽE byla správná, ono porušení bezpečnosti práce je mimochodem velké provinění, za toho lze sebrat i daleko víc …