Od roku 1200 az 1900,se pouzivala Kauri-vite,na co byla potrebna?

Nejlepší odpověď
annas

Kauri (angl. cowrie) je domorodé označení pro drobné ozdobné ulity, které se užívaly jako platidlo, zjeména v Africe, v Indii, v Číně a v Indonésii. Byly tak oblíbené, že je kovové mince někdy napodobovaly.

Kauri jsou ulity různých měkýšů zejména plžů z čeledi Cypraeidae, druhů Cypraea moneta a Cypraea aurantium. Vyskytují se v mělkých pobřežních vodách ostrovů Indického i Tichého oceánu, kde se od pradávna lovily. Na vhodném místě se do moře dal svazek palmových listů, na němž se plži usazovali; po čase se svazek vyzvedl a plži setřásli. Hlavním producentem kauri byly Maledivy.

Ulity Cypraea nebritesPro svůj krásný vzhled se kauri užívaly od starověku jako šperky a amulety, často navlečené na šňůrce, jako herní kostky a kultovní předměty, které hrály roli například v kultu vúdú, při věštění a podobně. Někteří v nich viděli podobnost s lidským okem, jiným spodní strana připomínala vaginu. Severoameričtí indiání užívali podobné drobné ulity a mušle, navlečené na šňůrce, jako ozdobu, jako dar i jako platidlo (vampum).

Zdroj: http://wikime­diafoundation­.org/w/index.php?ti­tle=WMFKA013/cs&ut­m_source=20101206­_EA001A_LC&ut­m_medium=site­notice&utm_cam­paign=20101211E­A016&referrer=http%3A­%2F%2Fcs.wiki­pedia.org%2Fwi­ki%2FKauri

Další odpovědi
hanulka11

Okolo roku 1200 před naším letopočtem začali používat staří Číňané jako platidlo nevelké, lesklé mušle zvané „kauri“. Svou vhodnou velikostí, hladkým lesklým povrchem, krásným tvarem, mechanickou odolností a především hojným výskytem se staly ideálním předmětem výměny. Byli to dva druhy zavinutců, Cypraea moneta a Cypraea annulus, zavinutec penízkový a zavinutec kroužkový. Tyto mušličky byly nejrozšířeněji a nejdéle používanou formou peněz v dějinách lidstva a jejich cena rostla v poměru ke vzdálenosti od přirozeného zdroje. Přestože v 6. století před naším letopočtem vyrobili Číňané první bronzové peníze ve tvaru zavinutců, velmi rychle se toto přírodní oběživo rozšířilo téměř do poloviny světa.

Zdroj: http://shells­.webz.cz/musle_kau­ri.html