pepe88

Od kterého roku se začaly ženy líčit? A čím?

Třeba doba baroko nebo i dříve? A čím?

Nejlepší odpověď
annas

"Ženská krása od pravěku až po současnost'
http://www.svet­kolemnas.info/no­vinky/zajimavos­ti/662-zenska-krasa-od-praveku-az-po-soucasnost

"Líčení je na světě mnohem déle než make-up. Čím se ženy (ale někdy i muži a děti) zkrášlovali v minulosti? Často šlo o zdraví!

Popel, ruda, olovo

Už ve starověkém Egyptě to měli ženy i muži hodně “vychytané”. Stali se věčnou inspirací pro všechny ostatní kultury i epochy. Líčili se všichni. I děti. A dávali si na tom velmi záležet. Vzorem jim byla královna Kleopatra: silně orámované oči kajalem (linku vedli od vnějšího koutku oka až ke spánkům) kombinovali s líčidly z pomletých mandlí, olova, měděné rudy a popela. atd."
ttps://www.ze­na.cz/krasa/his­torie-liceni-od-popela-a-jedu-k-prvni-rasence-sveta/r~i:arti­cle:811489/?re­directed=14951242­16

Historie líčení – od lesních plodů, jedovatého olova, po

"Make-up součástí života všech Egypťanů
Make-up je používán již od dob starého Egypta, tedy po tisíce let, a v průběhu svého vývoje se neustále mění. První kosmetické přípravky se používaly již za 1. dynastie (3100 – 2907 př. Kr.). Používala se mazadla a masti pro hydrataci a výživu kůže, která měla zároveň chránit oční víčka před vznikem už tehdy nežádoucích vrásek. Před horkými slunečními paprsky se Egypťané chránili oleji. Ve starém Egyptě se líčily nejen ženy, ale i muži a děti. Make-up byl běžnou součástí každodenního života. Nejvýraznější na obličeji byly oči. Ty se zvýrazňovaly zelenou a černou barvou. Zelená barva se nanášela po celé ploše horního víčka, někdy až ke kořeni nosu. Černidlem se líčily silné oční linky, které rámovaly celé oko a od vnějšího koutku se protahovaly až na spánky. Stejnou barvou se zvýrazňovaly i řasy a obočí, které se stejně jako oční linky táhlo až na spánky. Líčení očí sloužilo zároveň jako ochrana před záněty a podrážděním. Na rty se nanášela rudá barva. K odličování sloužila křída s olejem.
Egypťané nezapomínali ani na vlasy a nehty, které si barvili pomocí heny, už v té době hojně používané. Znali také tetování.

atd."
Více v odkazu
http://www.hob­bystranky.cz/za­jimavosti/his­torie-liceni-od-lesnich-plodu-jedovateho-olova-po

Můžete srovnat jednotlivé zdroje a uvidíte, jak se ženy krášlily.

Další odpovědi
Admin2

V archivu je podobná otázka a týká se malování rtů
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-byly-zvyraznene-rty-natolik-spolecensky-nepripustne-ze-jejich-majitelka-mohla-skoncit-i-na-hranici-coby-carodejka

Drap

Už od doby kamenné. Nejprve se líčily pomocí barevných hlín, různobarevnými plody a voněli se pomocí bylin. Od té doby v různých úpravách až dodnes.