broula

Od kolika m2 musí být stavba zapsána do katastru nemovitostí?

Jde o zahradní chatku o velikosti 21 m2 stojící na cizím pozemku. Chci koupit chatku od jednoho vlastníka a pozemek pod ní i přilehlou zahradu od druhého vlastníka. Chatka přitom není zapsána v katastru, pozemky ano. Ale je zde rozpor: zastavěná plocha pod chatou je zapsána jen jako 17 m2, tedy proti skutečnosti o 4 m2 méně. Co je nutné udělat, aby bylo vše podle práva?

Odpovědi
cukrar

Každá stavba musí být v katastru.

Doplňuji:
zlatokopko, ani oblečená, ani nahá..
Samozřejmě, že stavba musí být v katastru nemovitostí. Pokud to není stavba, tak nemusí být v katastru.
To že spousta lidí nemá kůlnu v jkatastru je OK, páč je to letutý nepořádek vlastníků. Ale jen do doby, kdy budou chtít prodat tuto stavbu, či pozemek.

Stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební ..
zdroj: internet

zzzlatokopka

Cukrar tady s tebou nesouhlasím:-) Vlastně i souhlasím, ale jen napůl, záleží zda se jedná o stavbu z pohledu stavebního zákona, která se do KN zapisuje.
Kůlnu v katastru nemá většina lidí:-)

Ono je důležité nejen kolik to má plochu, ale také výška, hloubka, a k jakému je to účelu a zda je tam zavedena elektřina, voda, plyn atd.

Pokud to má stěny více jak 50% podél plochy, to znamená alespoň 2, což určitě chatka má, tak se to musí přihlásit na FÚ, ale nemusí to být vždy v katastru. I bazén, kůlna, nebo altánek můžou být stavba a v KN zapsané vždy nejsou.

Tu plochu je potřeba převést, vyjmutím, to je docela složité ale většinou to jde, někdy tomu brání obec, nebo chráněné uzemí atd. ale dá se žádat o vyjímky.

Doporučuji vám nejprve se poptat v obci na st.úřadě a pak i na KN. Jde tam o hodně vyjímek, a třeba zrovna tato stavba se do nich vleze:-)
Doplňuji:
Vím, že byla hranice 16m čtverečních, ale nevím zda nedošlo ke změně.
Kolaudované to nejspíš nebude, tam je hranice myslím 25m.

mosoj

Není třeba stavební povolení ani ohlášení !
Stavba byla realizována zřejmě v době kdy to bylo omezeno „do 16 m2“, ale byla záměrně postavena větší. Nový stavební zákon tuto stavbu zlegalizoval.

Viz.: http://bydleni­.idnes.cz/novy-stavebni-zakon-0q5-/stavba.aspx?c=A130405­_171952_stavba_web

Celander

Každá která má pevné základy. Ze dřeva zbitá kůlna ne ale sebemenší chatka ano. Ale teď mě napadá, jak by to bylo u domu z perníku? :)

Smlouvyzdarm

Stavba může mít i základy, ale nemusí být nutně zapsána v katastru. Je tomu tak např. u staveb, které byly dříve označovány jako tzv. drobné stavby (pokud si to tedy vybavuji správně). Nebo vezměte do úvahy třeba studnu… Je to stavba? Bezesporu je. A je zapsána v katastru? … není
Jarda Smlouvyzdarma

Janka Terová

Stavby, které vyžadují ohlášení stavebnímu úřadu (§ 104):

Stavby pro bydlení a pro rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.
Podzemní stavby do 300 m2 zastavěné plochy a hloubky do 3 m, pokud nejsou vodním dílem.
Stavby do 300 m2 zastavěné plochy a výšky do 10 m, s výjimkou staveb pro bydlení, a haly do 1000 m2 zastavěné plochy a výšky do 15 m, pokud tyto stavby a haly budou nejvýše s jedním nadzemním podlažím, nepodsklepené a dočasné na dobu nejdéle 3 let.
Stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m.

Zdroj: https://www.domky-delta.cz/stavebni-urad-povoleni/